Olivier Bailly sajtótájékoztatóján elmondta, a testület döntött a hazánk ellen indított három kötelezettségszegési eljárás ügyében. A Magyar Nemzeti Bank függetlenségével kapcsolatban a kormány válasza és Orbán Viktor keddi ígéretei alapján úgy látják, a jogszabály meg fog felelni az uniós jogszabályoknak, így készen állnak arra, hogy lezárják az eljárást.
Az adatvédelmi hatóság függetlenségéről elmondta: bizonyos javulásokat állapítottak meg, ugyanakkor úgy látják, a Nemzeti Adatvédelmi Hatóság létrehozatala és elnökének felmentése továbbra is ellentétes a közösségi joggal. Viviane Reding alelnök javaslatára így az Európai Bírósághoz fordulnak.
A bírák nyugdíjazása ügyében is a bírósághoz fordulnak, és azt kérik, hogy a hatóság gyorsított eljárásban vizsgálja a törvényt. Olivier Bailly hozzátette: a magyar hatóságokat arra kérik, függesszék fel a bírósági döntésig a jogszabály alkalmazását.
A bírói rendszer függetlenségének kérdése is felmerült, mely ügyben Vivianne Reding levélben kért információkat hivatali partnerétől. Szoros figyelemmel kísérik az ügy alakulását és a kérdést vizsgáló Velencei Bizottság munkáját – mondta a szóvivő.
Olivier Bailly bizottsági szóvivő elmondta: Viviane Reding a nyár előtt találkozót fog összehívni az EU legfelsőbb bíróságai elnökeinek hálózatával. A találkozóra meghívást kap majd a magyar igazságügyi miniszter, az Országos Bírósági Hivatal elnöke, az Országos Bírói Tanács elnöke, valamint a magyar Alkotmánybíróság és a Kúria bírái, hogy felvilágosítást adjanak a magyar igazságszolgáltatás helyzetéről. „A bizottság fenntartja magának a jogot, hogy ebben az ügyben is kötelezettségszegési eljárást indítson, amennyiben nem lenne meggyőződve arról, hogy Magyarországon a független bíróságok az uniós jog előírásainak megfelelően, hatékonyan fogják alkalmazni az uniós jogot” – áll a szerdai brüsszeli közleményben.
Miután a magyar kormány garanciákat adott az MNB és az igazságszolgáltatás függetlenségére vonatkozóan, az Európai Bizottság kész arra, hogy megkezdődjenek a tárgyalások a pénzügyi segítségnyújtásról, amelyet Magyarország az EU-tól és az IMF-től kért tavaly októberben – tette hozzá Olivier Bailly.
A tárgyalások megkezdésének várható időpontjáról a szóvivő egyelőre nem tudott felvilágosítással szolgálni: mint mondta, először egyeztetni kell az érintettekkel, köztük a frankfurti székhelyű Európai Központi Bankkal. Azt, hogy a célul kitűzött pénzügyi megállapodás mekkora összegről szóljon, majd a tárgyalások során kell tisztázni, erre nézve az uniós végrehajtó testület a mostani ülésen semmilyen értelemben nem foglalt állást – tette hozzá.