Érthető, hogy Grass verse érzelmeket vált ki, ugyanakkor nehéz elfogadni a túlreagálást – írta a Háárec arra utalva, hogy Eli Jisai belügyminiszter előző nap nemkívánatos személynek nyilvánította a 84 éves német írót Izraelben. „Úgy tűnik, nem annyira nemkívánatos személyről van szó, mint inkább nemkívánatos politikáról” – írta a Háárec, amely karikatúrát is közölt a témáról internetes oldalán. Ezen két ember marihuánát szív egy háztetőn Tel-Avivban, és az egyik aggódó arccal azt mondja a másiknak: „A belügyminiszter kitiltotta a füvet Izraelből”. A fű (németül Grass) a héber szlengben is marihuánát jelent.
A német külügyminisztérium nem kívánt reagálni az izraeli lépésre. Eli Jisai belügyminiszter az izraeli rádióban úgy nyilatkozott, Günter Grass „azt az eszmét támogatja, amelyet korábban, az SS-egyenruha viselésével támogatott”. Az ultraortodox Sasz párt politikusa arra utalt, hogy az író a II. világháború utolsó napjaiban a Waffen SS-nél teljesített fegyveres szolgálatot. Eli Jisai hozzátette, el kellene venni Günter Grasstól a Nobel-díjat.
Közben Németországban továbbra is élesen bírálják az írót. „Aki az iráni atomprogramban rejlő fenyegetést ártalmatlan színben tünteti föl, az nem ismeri el a valóságot” – írta Guido Westerwelle külügyminiszter a Bild című, nagy példányszámú napilap vasárnapi számában. Ugyanaznap két konzervatív újságban, a Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitungban és a Welt am Sonntagban írók és kritikusok marasztalták el Günter Grasst.
Az 1999-es irodalmi Nobel-díj kitüntetettje a Hagymahántás közben című, 2006-ban megjelent önéletrajzi naplójában számolt be múltjának addig titokban tartott epizódjáról, hogy 17 évesen a Waffen SS tagja volt.

„Lepkefing” – Gulyás Gergely reagált Magyar Péter hangfelvételére