Józanságra intették Indiát

Kína és India inkább partnerek, semmint versenytársak – kommentálta a kínai külügyi szóvivő a hírt, miszerint India sikeres kísérletet hajtott végre Agni-V típusú rakétájával.

PR
2012. 04. 20. 5:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Global Times (GT) című lap ezzel egy időben józanságra intette Újdelhit, s arra figyelmeztette, hogy ne becsülje túl katonai erejét. „Még ha vannak is rakétái, amelyekkel elérheti Kína nagyobb részét, ez nem jelenti azt, hogy arroganciája előnyt jelenthet számára a vitákban” – húzták alá.

Kína nyugtázta a rakétakísérletről szóló médiajelentéseket – közölte legutóbbi tájékoztatóján kérdésre válaszolva Liu Vej-min külügyi szóvivő, és annak a reményének adott hangot, hogy Kína és India továbbfejleszti kapcsolatait, stratégiai együttműködését.

A GT összefoglalójában ábrákkal illusztrálva számol be India rakétaarzenáljáról, annak történelmi alakulásáról, gyors ütemű korszerűsítéséről, kommentárjában pedig némi éllel megjegyzi: úgy látszik, India fegyverkezése közben nem találkozott túlságosan sok akadállyal.

A szegény és hiányos infrastruktúrával rendelkező ország lakossága nagymértékben támogatja a nukleáris hatalommá válást, a Nyugat pedig elnéző vele azzal kapcsolatban, hogy nem csatlakozott a nukleáris fegyverkezést korlátozó nemzetközi szerződésekhez. Hallgat abban az ügyben is, hogy India 17 százalékkal növelte katonai költségvetését 2012-ben, és a világ legnagyobb fegyverimportőre lett – hangoztatja a lap, amelytől nem idegen az érzelmi túlfűtöttséggel jellemezhető írások közlése.

Indiának esélye sincs

A GT világossá teszi, Kína nukleáris ereje nagyobb és megbízhatóbb; Indiának belátható időn belül nincs esélye vele szemben egy fegyverkezési versenyben. Hozzáteszi azt is, hogy Újdelhinek nem kellene felnagyítania a nyugati hatalmak általi támogatottságát és azt a hasznot, amit cserébe kap Kína elszigeteléséhez való csatlakozásáért.

A lap végül a békés egymás mellett élést szorgalmazza, s úgy véli, Ázsia jövője nagyban függ majd a kínai–indiai kapcsolatok milyenségétől. A két szomszédnak a békén és a stabilitáson kellene őrködnie, miközben óvatosan kell figyelniük a külső beavatkozási kísérletekre – tanácsolja a szerző. Hozzáteszi, Kína reméli, hogy India nyugodt marad, mert a két óriás számára ez volna hasznos.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.