Az ANI összeférhetetlen tisztséghalmozással is gyanúsítja az ANRP volt vezetőjét, aki 2009 és 2011 között volt az ingatlanrestitúciós ügynökség államtitkári rangú elnöke, miközben a mezőgazdasági intervenciós és kifizetési ügynökség egyik igazgatói tisztségét is betöltötte, ugyanakkor magánvállalkozói tevékenységet is folytatott.
Dumitrean 2011-ben mondott le az ANRP éléről, amikor az ügynökség alelnökét a korrupcióellenes ügyészség 100 ezer eurós kenőpénz elfogadásán érte tetten. A román sajtó szerint évek óta közismert tény volt, hogy az ANRP-től azok kapták vissza soron kívül a kommunizmus idején államosított ingatlanukat, vagy azok kaptak érte – akár a piaci értéknél is nagyobb – kárpótlást, akik megvesztegették az ügynökség vezetőit és az ingatlant felértékelő szakértőket. Az ANPR új vezetése által elrendelt belső vizsgálat is számos szabálytalanságot fedett fel, erre hivatkozva márciusban kormányrendelettel fél évre felfüggesztették az ingatlanrestitúciót Romániában. Közben a kabinet közvitára bocsátotta az ANRP által kidolgozott új restitúciós törvénytervezetet, amely végleg leállítaná az elkobzott ingatlanok természetbeni visszaadását, és az ingatlan értének 15 százalékára korlátozná a kárpótlást.
Mihai Razvan Ungureanu miniszterelnök egy televíziós interjúban elismerte, hogy ez a megoldás igazságtalan, de szerinte Románia nem tehet mást, mert sarokba szorították: 2500 felperes panasza vár elbírálásra az Emberi Jogok Európai Bíróságánál, amely július közepéig adott haladékot Romániának arra, hogy működőképessé tegye az elkobzott ingatlanokra vonatkozó jogorvoslati rendszerét. Mint kifejtette: Romániában további 170 ezer ingatlan-visszaigénylési ügy vár megoldásra, és ha Strasbourgban futószalagra kerülnek az országot elmarasztaló ítéletek, akkor a román állam 16 milliárd eurós kártalanítási kötelezettséggel szembesül, aminek nem tud eleget tenni.
Ungureanu szerint azt az igazságszolgáltatásnak kell eldöntenie: korrupciónak minősül-e, ami az ANRP-ben történt, ám a maga részéről tarthatatlannak minősítette azt a „káoszt”, amely az ügynökség munkáját jellemezte. A miniszterelnök szerint ugyanis 40 ezer olyan ingatlan-visszaigénylési dosszié porosodik az ANPR archívumában, amelyet eddig még csak el sem olvastak.

Hiába titkolták, kiderült Gyurcsány Ferenc döntésének oka