A tanács alkotmányjogászok egy csoportját kérte fel arra, hogy vizsgálják meg az elnök kegyelmi jogkörét, s ők arra a következtetésre jutottak, hogy az államfőnek joga van megkegyelmezni egy elítéltnek abban az esetben is, ha utóbbi nem kért kegyelmet tőle – mondta el Fedotov az Eho Moszkvi rádiónak nyilatkozva.
„Medvegyev elnöknek azonban más a véleménye a kérdésben” – tette hozzá.
Hodorkovszkijt, Oroszország egykor leggazdagabb emberét, a moszkvai vezetés kemény bírálóját, valamint üzlettársát, Platon Lebegyevet 13 és fél évi börtönbüntetésre ítélte a bíróság 2010-ben, de ebbe beleszámít a nyolc év vizsgálati fogság. A két elítélt mind a mai napig nem hajlandó kegyelmet kérni, mert ártatlannak vallják magukat.
„Medvegyev ezáltal bebizonyította, hogy függ Putyintól, aki viszont pánikszerűen fél a fiamtól” – jelentette ki a francia hírügynökségnek nyilatkozva Marina Hodorkovszkaja, a volt Jukosz-vezető anyja.
„Az államfő azzal, hogy nyilvánosan lemond a kegyelmi jogkör gyakorlásáról, amelyet pedig az alkotmány garantál neki, önként korlátozza saját hatalmát” – mondta Jurij Smidt, Hodorkovszij ügyvédje.
Medvegyev 2009-ben kijelentette, hogy csak abban az esetben gondolkodik el a kegyelem megadásán Hodorkovszkijnak, ha ő kéri azt elismerve a bűnösségét.
A Jukosz és volt vezetője elleni büntetőjogi eljárásra sok megfigyelő úgy tekint, hogy az egy leszámolás volt, mert Putyin meg akart szabadulni egy gazdag és befolyásos bírálójától.