Juppé szerint a Kofi Annan nemzetközi különmegbízott által kidolgozott, mindkét szemben álló fél által elfogadott béketervet „súlyosan megsértették”. Közölte, „esélyt kell adni a békéltetésnek”, de ennek feltétele, hogy két héten belül legalább 300 nemzetközi megfigyelő érkezzen Szíriába.
A külügyminiszter hangsúlyozta, május 5-én – amikor Annan közzéteszi következő jelentését a békefolyamatról – eljön „az igazság pillanata”. „Ha (az ENSZ-misszió) nem működik, nem engedhetjük, hogy a (szíriai) rezsim dacoljon velünk” – szögezte le. Juppé elmondta, hogy Franciaország „a tragédia megállításának érdekében” tárgyalásokat folytatott más nagyhatalmakkal az ENSZ-alapokmány hetedik fejezetének aktiválásáról.
A hetedik fejezet a nemzetközi béke és biztonság felügyeletével bízza meg a Biztonsági Tanácsot, amely ezen célok érdekében katonai akciót is elrendelhet. A hetedik fejezet aktiválására Hillary Clinton amerikai külügyminiszter is utalt a múlt héten, ám a BT-ben vétójoggal rendelkező s a korábbi Szíriával kapcsolatos ENSZ-határozatok elfogadását megakadályozó Oroszország és Kína valószínűleg nem támogatna egy hetedik fejezet szerinti döntést.
Az ENSZ BT szombaton határozott az UNSMIS (United Nations Supervision Mission in Syria) névre keresztelt, 300 fős, fegyvertelen megfigyelői misszió Szíriába küldéséről. Jelenleg mindössze 11 kéksapkás van a közel-keleti országban, egy további 30 fős kontingens a hét végén érkezik majd meg.
A misszió telepítését nehezíti, hogy Damaszkusz nem hajlandó beengedni az Aszad ellenzékét támogató „Szíria barátai” országcsoport tagjainak – többek között az Egyesült Államok, Franciaország, Nagy-Britannia, Németország, valamint Szaúd-Arábia, Katar és Törökország – képviselőit.
Annan terve szerint április 12-én tűzszünetnek kellett volna életbe lépnie, de a harcok azóta is folytatódtak Szíriában. Az ENSZ adatai szerint a 13 hónapja tartó erőszak során több mint 9 ezer ember vesztette életét.
Korábban az Európai Unió is arról tájékoztatott, hogy megtiltották a luxustermékek exportját Szíriába, és tovább szigorították a másként gondolkodók elnyomását elősegítő termékek forgalmazását.
Bombák zúdultak Hamára
Legalább tizenketten meghaltak, és több tucatnyian megsebesültek szerdán a közép-szíriai Hama elleni támadásban, amelyet a kormányerők indítottak a nemzetközi megfigyelők jelenléte ellenére – tudatta az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja (OSDH).
A szervezet közölte: a biztonsági erők a felkelők fellegvárának számító város egyik negyedét bombázták annak ellenére, hogy a településen tartózkodik az ENSZ két – a tűzszünet ellenőrzésével megbízott – küldöttje. A nap folyamán támadás érte Damaszkusz külvárosait is, miután a világszervezet megfigyelői befejezték ottani látogatásukat. A SANA hivatalos szíriai hírügynökség szerdán arról számolt be, hogy „fegyveres terroristák” a főváros egyik peremkerületében megtámadták a vörös félhold egyik betegszállító kocsiját, egy ember halálát okozva.
Az OSDH szerint szerdán összesen 27-en vesztették életüket a szíriai rezsim erőszakos fellépése nyomán.
A 185 ezer négyzetkilométer területű Szíriában jelenleg 15 ENSZ-megfigyelő van. Kettő közülük Homszba, másik kettő Hamába ment, a csoport többi tagja pedig Damaszkuszban tartózkodik.
Az OSDH szerint az április 12-én életbe lépett fegyvernyugvást nap mint nap megsérti a szíriai rezsim.