Ami az afganisztáni menetrendet illeti, Martonyi megerősítette: az ISAF harcoló alakulatait 2014 végéig vonják ki. Az átadási folyamatban már megkezdődött a harmadik szakasz.
Lapunk a közelmúltban közölt interjút a PRT volt parancsnokával, Ruszin Romulusz ezredessel. Korábban írtuk, hogy az afganisztáni misszió évente 11-12 milliárd forintot emészt fel. A tárcavezető tavaly egy sajtóbeszélgetésen kijelentette: a biztonsági feladatok átadása nem jelenti, hogy a nemzetközi közösség magára hagyná Afganisztánt. Legutóbb 2011 májusában haltak hősi halált magyar katonák az országban.
Martonyi János előzőleg részt vett az atlanti szövetséghez tartozó országok külügy- és védelmi minisztereinek kétnapos tanácskozássorozatán, amelyen a május 20–21-én tartandó chicagói NATO-csúcsot készítették elő.
Oroszok
Martonyi beszámolt arról, hogy az atlanti szövetséghez tartozó 28 ország külügyminiszterének, valamint Szergej Lavrov orosz külügyminiszternek a találkozóján őszinte és nyílt légkör uralkodott, a felek nyilatkozatai visszafogottak voltak. Közismert – tette hozzá –, hogy számos kérdésben eltér a NATO és Oroszország álláspontja, ám sok olyan terület is adódik, ahol szükséges és lehetséges az együttműködés. A magyar diplomácia irányítója – mint azt az MTI-nek elmondta – felszólalásában nagyon fontosnak nevezte, hogy milyen képet alkot egymásról az atlanti szövetség és Oroszország.