Menekülnek az emberek a fővárosból

Tömegével hagyják el az emberek Bissau-Guinea fővárosát, mivel a négy nappal ezelőtt államcsínyt elkövető katonai vezetőség hétfőn úgy döntött, lezárja az ország légterét és tengeri határát.

NT
2012. 04. 16. 20:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hadsereg lépését a portugál nyelvű országok közösségének felhívása előzte meg, amelyben egy, az ENSZ kötelékében álló intervenciós erő küldését szorgalmazták a nyugat-afrikai országba. A puccsisták pénteken vették át a hatalmat a volt portugál gyarmaton, tettüket egy, a kormány által Angolával kötött titkos katonai megállapodással magyarázták.

Lisszabon „teljesen illegitimnek” minősítette az államcsínyt, és útjára indított egy katonai erőt a térségbe az esetre, ha ki kellene menekítenie állampolgárait. A bissaui katonai vezetés a volt gyarmattartó lépésére reagálva közleményben hangsúlyozta: a hétfői intézkedés figyelmen kívül hagyása katonai választ von maga után.

A fővárosiak közben a legrosszabbra készülnek, ahogy egyre világosabbá válik számukra, hogy a múlt heti puccsnak egy megjósolhatatlan következményekkel járó hatalmi űr lett a következménye, megszakítva a márciusban indult, és még a második forduló előtt álló elnökválasztást. „Attól tartok, háború lesz. Hazamegyek a szülőfalumba, Sao Domingosba az öt gyerekemmel” – mondta el a brit hírügynökségnek egy 40-es éveiben járó, Bissauban élő háziasszony.

A külföldi kormányok és szervezetek világszerte elítélték a nyugat-afrikai állam hadseregének tettét. A katonaság már korábban is több ízben fellázadt a hatalom ellen. Pedro Passos Coelho portugál kormányfő hétfőn bejelentette, hogy országa Brazíliával együtt az ENSZ Biztonsági Tanácsához (BT) fordul az április 12-i bissau-guineai államcsíny ügyében. Jelenleg Portugália és a dél-amerikai ország is részt vesz nem állandó tagként a testület munkájában.

A Nyugat-afrikai Országok Gazdasági Közössége (ECOWAS) egy magas szintű delegációt küldött a parányi afrikai országba azért, hogy a katonai vezetők tudomására hozzák, akciójuk „elfogadhatatlan”. Bissaui katonai források közölték, hogy a küldöttséget beengedik az országba.

Vasárnap a katonák nemzeti egységkormány megalakítására tettek javaslatot, de a létrehozandó kabinetben megtartanák a védelmi és a belügyi tárcát – közölték politikai pártok vezetői a puccsistákkal folytatott megbeszélés után. A puccsisták azt is nyomatékosították, hogy „egyáltalán nincsenek hatalmi ambícióik”.

A kelet-timori José Ramos-Horta két nappal ezelőtt felajánlotta a bissaui katonai juntának, hogy közvetítőként lépne fel a konfliktusban, amit a katonaság elfogadott. Az egykor szintén Portugália kötelékébe tartozó Kelet-Timor Nobel-békedíjas vezetőjének kulcsszerepe volt országa függetlenségének 2002. évi kivívásában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.