Nagy gazdasági lehetőségek előtt Magyarország

Martonyi János szerint a Mol, és az indonéz állami olaj- és gázipari vállalat omoly együttműködési lehetőségeket kínál.

tt
2012. 04. 24. 8:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Indonézia, mint a délkelet-ázsiai régió, valamint a térség integrációs szervezetének, az ASEAN-nak meghatározó országa, a világ legnépesebb muzulmán állama és egyben – Indiát és az Egyesült Államokat követően – a harmadik legnépesebb demokráciája. Indonézia a térség egyetlen országaként tagja a G20-nak. 2011-ben több mint 6 százalékos gazdasági növekedést ért el és rendkívül ambiciózus gazdasági terveihez partnereket keres.


A magyar miniszter méltatta az indonéz demokratikus és gazdasági fejlődést, amely eredményeként az elmúlt évtized során tízmilliós rétegeket sikerült kiemelni a szegénységből. Rámutatott, hogy az Európai Unión belül a százmilliós közép-európai piac komoly együttműködési lehetőségeket kínál. Martonyi János tájékoztatást adott azokról a magyar vállalatok által ajánlott gazdasági partnerségi területekről, mint a járműipar, olaj- és gázkitermelés, építési technológiák, gyógyszeripar, szoftverfejlesztés, víztisztító és környezetbarát technológiák, élelmiszeripar, informatika és biotechnológia. Külön hangsúlyt kapott a Mol és az indonéz állami olaj- és gázipari vállalat között tervezett együttműködés, továbbá egy ivóvíz-tisztítási projekt. A gazdasági együttműködés intézményi keretei adottak.

Az indonéz külügyminiszter utalt arra is, hogy a budapesti Kereskedelemfejlesztési Központjuk jelentős mértékben hozzájárul a kapcsolatfejlesztéshez. A kétoldalú Üzleti Tanács indonéz küldöttsége 2012 júliusában látogat Magyarországra. Az indonéz fél elismerően nyilatkozott a magyarországi orvosképzésről, emiatt is elő kívánják mozdítani, hogy indonéz diákok jobban ki tudják használni a magyar felsőoktatás nyújtotta lehetőségeket.

A külügyminisztériumok közötti együttműködés keretében felmerült a külpolitikai szakértők kölcsönös képzésének lehetősége. A felek részleges vízummentességi megállapodást írtak alá a diplomata és szolgálati útlevelek birtokosaira vonatkozóan, amely egyezmény megkönnyíti a két állam szervei közötti érintkezést, és a gazdasági területen túl a kulturális és egyéb kapcsolatok élénkítését is eredményezheti.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.