Nem jutnak semmire a tűzszünettel és ellenőrző csoportokkal?

Rostoványi Zsolt Közel-Kelet-szakértő szerint nem valószínű, hogy rövid távon megoldódna a szíriai konfliktus.

PR
2012. 04. 16. 17:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Budapesti Corvinus Egyetem rektora az MTI-nek hétfőn azt mondta: kedvező fejlemény ugyan, hogy a BT szombaton „kivételesen” egyhangúlag jóváhagyta megfigyelők küldését Szíriába, a kormány és a felkelők egyaránt megsértik a néhány napja életbe lépett tűzszünetet, a harcok folytatódnak. Mint mondta, a szíriai felkelők között „nincs összhang”, közülük több csoport addig nem akarja abbahagyni a harcokat, amíg a jelenlegi rezsim hatalmon van. Megjegyezte: bár a Szíriai Nemzeti Tanács egyfajta ernyőszervezetként működik, nem gyakorol kontrollt az ellenzéki csoportok felett.

Kifejtette, a BT-ben ezúttal azért értett egyet a korábbi döntéseket megakadályozó Oroszország és Kína a megfigyelők küldésével, mert Szíriában nagy a civil áldozatok száma is, amit „nyilvánvalóan nem lehet szó nélkül hagyni”. Másfelől azért is szavazták meg a határozatot, mert nem beavatkozásról döntött a BT, ugyanis a két ország azzal nem értett egyet korábban, hogy a líbiaihoz hasonló akciót hagyjon jóvá a nemzetközi szervezet – közölte. Hozzáfűzte: Oroszország és Kína mindkét felet, a kormányt és a felkelőket is hibáztatja a kialakult helyzetért. A két országnak az is fontos szempont lehetett, hogy korábban több bírálatot kaptak, amiért nem ítélték el Szíriát – jegyezte meg.

Csekély az esély rá, hogy az államfő lemond

Rostoványi Zsolt szerint megoldást jelenthetne, ha Bassár el-Aszad elnök rendszere megdőlne, az államfő lemondana, erre azonban csekély az esély, mivel jelentős számú támogatója van az országban. Aszad támogatottságához az is hozzájárul, hogy az alavita kisebbség, amelyhez az államfő klánja is tartozik, attól tart, hogy a rezsim esetleges bukása után a szunnita többség bosszút állna rajtuk – fejtette ki. Rendeződhetne a helyzet úgy is, hogy életbe lép a tűzszünet, a kormány és az ellenzék kiegyezik egymással, hiszen februárban népszavazással elfogadták az új alkotmányt, amelynek értelmében három hónapon belül több párt indulásával választást kell rendezni – emlékeztetett. Hozzátette: ennek a választásnak a megtartása és további reformok foganatosítása megoldást jelenthetne.

Kofi Annan szíriai küldetésének sikere Moszkván múlik – nyilatkozta hétfőn az Oroszország Hangja rádiónak Haszán Manna, a szíriai Nemzeti Koordinációs Bizottság tagja. A belső ellenzéknek nevezett szervezet képviselői Mihail Bogdanovval, az orosz államfő közel-keleti különmegbízottjával, külügyminiszter-helyettessel tárgyaltak. Haszán Abdel Azim, a koordinációs bizottság egyik vezetője a megbeszélést követően kijelentette: azt reméli, Moszkva továbbra is latba veti befolyását Bassár al-Aszad elnöknél, hogy teljes mértékben végrehajtsa Annannak, az ENSZ és az Arab Liga különmegbízottjának béketervét. A belső szíriai ellenzék képviselője nagyon sikeresnek nevezte az orosz külügyminiszter-helyettessel lezajlott megbeszélést. „Megvitattuk a legfontosabbat: az erőszak beszüntetésének módját, azt, hogy miként lehet megvalósítani a tűzszünetet Szíriában” – mondta. Haszán Abdel Azim is hangsúlyozta, hogy Oroszország kulcsszerepet játszik a szíriai rendezésben.

A jelenleg legvalószínűbb forgatókönyv azonban véleménye szerint az, hogy „mindenféle tűzszünet és békét ellenőrző csoportok jelenléte ellenére” a továbbiakban sem szűnnek meg a harcok az országban. A szakértő nem tartja elképzelhetőnek, hogy a helyzet megoldásáért a nemzetközi közösség katonai beavatkozásra szánná el magát. Mint mondta, ezzel nemcsak Oroszország és Kína nem értene egyet, hanem az Egyesült Államok sem, mivel az elnökválasztás előtt Washington nem kockáztatna meg ilyen akciót. Az elmúlt években az afganisztáni, az iraki és a líbiai beavatkozás is „inkább kudarcnak minősíthető” – mondta Rostoványi Zsolt.

Több mint 11 ezer halott

Az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja (OSDH) hétfőn azt közölte, hogy több mint 11 ezer halottat követelt a szíriai erőszak a kormány elleni felkelés tavaly márciusi kezdete óta, és 55-en a mostani tűzszünet csütörtök reggeli életbe lépése óta haltak meg. Mint azt megírtuk, hétfőn is folytatódtak a harcok a szíriai hadsereg és katonaszökevények között az északnyugati Idlibben, a tüzérség folytatta a középső Homsz lövését.

Vasárnap este érkezett meg az arab országba az ENSZ-megfigyelők első, hattagú csoportja. A többiek várhatóan a következő napokban érkeznek. A BT szombati határozata szerint az első lépcsőben mintegy harminc fegyvertelen kéksapkást vezényelnek Szíriába, hogy ellenőrizzék a Kofi Annan volt ENSZ-főtitkár, a világszervezet és az Arab Liga megbízottja által kidolgozott fegyvernyugvási egyezményben foglaltak teljesítését.

Törzsi gyűlést szervez az ellenzék

Több, Bassár el-Aszad szíriai elnök ellenzékének számító törzs képviselői jelentették be hétfőn Isztambulban, hogy törzsi gyűlésen belül egyesítették erőfeszítéseiket – jelentette a média, és közölte a szíriai ellenzék több vezetője. „Valamennyi törzs gyermekeiként törzsi gyűlés létrehozását hirdetjük ki” – hangoztatta sajtótájékoztatóján Mahmút al-Maszlat, a szíriai ellenzék legfőbb szervezete, a Szíriai Nemzeti Tanács (SZNT) tagja. „Számos szíriai törzset egyesítettünk, hogy eleget tegyünk népünk igényeinek” – folytatta Maszlat, akinek szavait a Zaman című iszlám konzervatív török lap internetes változata idézte. Maszlat hozzátette, hogy az új szervezetben képviselt törzsek egész Szíria területén élnek és a törzsi lakosság több mint 40 százalékát teszik ki.

A sajtótájékoztató egy másik részvevője, Ahmed el-Dzsaburi közölte: elsősorban arab törzsekről van szó. Baszma Kodmani, az SZNT végrehajtó bizottságának tagja megerősítette a törzsi gyűlés létrehozását, de arról nem tudott nyilatkozni, pontosan milyen törzsek vannak benne képviselve. Jelezte, hogy a szervezetben mind az SZNT által tömörített törzsek, mind több, a nemzeti tanácson kívüli törzs képviselői jelen vannak. A vallási, ideológiai és regionális tagozódás mellett a törzsi hovatartozás is fontos szerepet játszik a szíriai belpolitikai életben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.