„A probléma súlyos. Az elmúlt években egyszerre nőtt a térségbe érkező kábítószerek mennyisége és a helyi fogyasztás„ – jelentette ki kedden egy interjúban Alan Doss, az ENSZ volt libériai vezetője. Doss egyike volt annak az ötven szakértőnek, akik megvitatták a kérdést egy április 18. és 20. között Dakarban megrendezett értekezleten.
Doss szerint a probléma „hatása még nem annyira látható, mint Latin-Amerikában, de ha nem lépnek fel sürgősen ellene, akkor nehéz lesz megfékezni”.
A Dél-Amerikából érkező, Európába szánt kábítószereket különböző útvonalakon szállítják, amelyek folyamatosan módosulnak a felmerülő akadályoktól függően – tette hozzá Doss, aki Genfben a Kofi Annan Alapítvány politikai tanácsadója. Az alapítvány szervezte meg a dakari műhelybeszélgetést a pénzmosás elleni nyugat-afrikai kormányközi akciócsoporttal (GIABA) és a New York-i Egyetem Nemzetközi Együttműködési Központjával (CIC) közösen.
A résztvevők többsége szerint a térségben még nem olyan nagy a droggal összefüggő erőszakcselekmények száma, mint Latin-Amerikában, a fogyasztás sem olyan nagy mértékű, mint Európában és Észak-Amerikában, de sürgős fellépésre van szükség annak megakadályozására, hogy a drogokból származó pénz ne növelje a térség biztonsági, kormányzati, valamint társadalmi-gazdasági fejlődési gondjait.
„Az ENSZ Kábítószer-ellenőrzési és Bűnmegelőzési Hivatala (UNODC) szerint 2004 és 2006 között a térségbe különböző útvonalakon és eszközökkel bejuttatott kábítószer mennyisége évi 35 tonna között mozgott. Úgy gondoljuk, hogy ez a mennyiség az európai kokainpiac mintegy 30 százalékát tehette ki„ – mondta a szakértő.
„A drog egy része helyben marad. A helyi piacon mindig van 'szivárgás'. A kereskedők néha természetben fizetnek, a feketekereskedelem megteremti a saját piacát” – tette hozzá.
Több kezdeményezést és intézkedést dolgoztak ki a drogkereskedelem terjedése ellen, de nehéz a megvalósításuk. A szervezett bűnözésből és a kábítószer-kereskedelemből származó pénzek gyakran beszivárognak az állami vezetésbe – állapították meg a szakértők közleményükben.
Doss szerint elsősorban „több ismeretre, kapacitásra és mindenekelőtt politikai szándékra van szükség. Politikai szándék pedig nincsen, mert sok más megoldandó probléma van„ a térség országainak legtöbbjében.