Ötpercenként kapott egy aknagránátot a város

Tovább folytatódnak a zavargások Szíriában. Egy helyi fegyveres szerint a hadsereg megpróbálja visszavenni a teljes ellenőrzést Homsz fölött.

PR
2012. 04. 20. 12:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A francia külügyminiszter szerint a béketerv be nem tartása háborúhoz vezetne Szíriában. Alain Juppé a Szíria Barátai csoport találkozóján csütörtökön szorgalmazta, hogy mielőbb küldjenek több száz megfigyelőt az országba. Hillary Clinton, az amerikai diplomácia vezetője úgy vélte, amennyiben a szíriai rezsim nem tartja be a tűzszünetet, lehetővé kell tenni a fegyverszállítási embargót.

A szíriai helyzetről Csicsmann László Közel-Kelet-szakértő és Németh Pál arabista és református lelkész nyilatkozott az MNO-nak.

Tüntetésekre buzdítottak kormányellenes aktivisták pénteken Szíriában, ahol a Kofi Annan nemzetközi megbízott szóvivője szerint igen törékeny tűzszünet nyolc napja alatt több mint 120 ember vesztette életét.

Az északnyugati Idlíb tartományban egy fegyverest megöltek a kormányerők, az ellenzék által a forradalom fővárosának nevezett közép-szíriai Homszt pedig újra lőtték pénteken „ötpercenként egy-egy aknagránáttal” – jelentette az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja (OSDH).

Egy helyi fegyveres szerint a hadsereg megpróbálja visszavenni a teljes ellenőrzést Homsz fölött, még mielőtt a megfigyelők odaérnek. Az ENSZ-megfigyelők első kis csoportja vasárnap érkezett Szíriába.

„Mindenkire nyomást kell gyakorolni, akinek fegyver van a kezében”

Az ENSZ Biztonsági Tanácsának amilyen gyorsan csak lehet, döntenie kell a teljes körű szíriai megfigyelőcsoportról, sürgette pénteken Szergej Lavrov a nemzetközi szervezetet. „Moszkva úgy tartja, hogy Szíriában mindenkire nyomást kell gyakorolni, akinek fegyver van a kezében” – jelentette ki az orosz külügyminiszter. Hozzátette, hogy a legnagyobb felelősség a damaszkuszi kormányé, de együttműködésre szólította fel a szíriai ellenzéket is Kofi Annan, az ENSZ és az Arab Liga közös különmegbízottja béketervének végrehajtásában.

Szergej Lavrov hosszú idő után ismét arra figyelmeztetett, hogy Moszkva számára elfogadhatatlan a líbiai forgatókönyv alkalmazása Szíriában. A külügyminisztériumban időközben bejelentették, hogy Oroszország kész bármely szíriai ellenzéki erővel tárgyalni, amely a válság politikai rendezéséért lép fel. Azt is közölte a tárca, hogy fogadják Moszkvában az ellenzéki Átalakulási és Felszabadítási Nemzeti Front képviselőit. Időpontot nem közöltek.

Szergej Lavrov a 2+2 formátumban Moszkvában tartott orosz–olasz külügy- és védelmi miniszteri tanácskozást követően azt is hangoztatta: Moszkva ragaszkodik ahhoz, hogy jogi biztosítékokat kapjon a NATO-tól az amerikai rakétapajzs ügyében. Az orosz diplomácia vezetője kifejtette: az euroatlanti térség biztonságának oszthatatlanságáról a legfelsőbb szinten, politikai dokumentumokban kiadott nyilatkozatokat jogi kötelezettségvállalás formájára kell váltani, függetlenül egyik vagy másik állam katonapolitikai szövetségekben való tagságától.

Túlzott erőt alkalmaz a rezsim

Giulio Terzi olasz külügyminiszter a 2+2-es miniszteri tanácskozást követő tájékoztatón aggodalmát fejezte ki a szíriai helyzettel kapcsolatban. Szerinte a damaszkuszi rezsim túlzott erőt alkalmaz, de – mint fogalmazott – terrorista cselekmények is történnek az országban. Az olasz diplomácia vezetője elismeréssel szólt Oroszország szerepéről az ENSZ Biztonsági Tanácsában, a szíriai megfigyelőcsoportról szóló első határozat megszületésében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.