„Az Egyesült Államok rosszindulatúan megrágalmazta a műholdfelbocsátást, »nagy hatótávolságú rakéta indításának« nevezve azt, és minden ok nélkül »tiltakozó« kampányt kezdett ellene” – olvasható az észak-koreai külügyminisztérium angol nyelvű közleményében, amelyet hétfő éjjel tett közzé a KCNA hivatalos hírügynökség.
A minisztérium azt minősítette kettős mércének, hogy Washington támogatja „más országok” kísérleteit nagy hatótávolságú rakétákkal. A phenjani közlemény egy héttel azután látott napvilágot, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT) elítélte az indítást, és felszólította a tagállamokat, hogy szigorítsák meg a sztálinista ország elleni szankcióikat.
Megerősítette a biztonsági intézkedéseket a dél-koreai rendőrség a fő tévéállomások és a nagy lapok épületei körül, miután Észak-Korea „különleges eszközök” bevetésével fenyegette meg ezeket az intézményeket – közölte kedden egy illetékes. Előző este Phenjan ekképpen fenyegette meg a déli elnök, „Ri Mjong Bak körüli árulók csoportját” és „a konzervatív médiát”: „ránk jellemző, de általunk eddig nem használt, 3-4 percet igénylő különleges eszközökkel és módszerekkel hamuvá változtatjuk az összes patkányszerű csoportot és a provokáció bázisait”.
A szöuli rendőrség mintegy kétszáz rendőrt vezényelt a hétfői phenjani közleményben említett Donga Ilbo napilap, a KBS, MBC és YTN tévéállomások épülete köré – mondta az AFP hírügynökségnek egy név nélkül nyilatkozó rendőrtiszt. Rendőrök posztoltak két másik konzervatív újság, a Csoszun Ilbo és a Dzsungang Ilbo közelében is – tette hozzá.
Észak-Korea április 13-án indított el egy nagy hatótávolságú rakétát azzal, hogy egy műholdat szándékozik Föld körüli pályára állítani, de az röviddel a felbocsátás után felrobbant, és darabjai Dél-Korea nyugati partjai közelében estek a tengerbe. Dél-Korea, az Egyesült Államok és más regionális hatalmak azt hangoztatják, hogy a kísérlet Észak – ENSZ-határozattal tiltott – ballisztikusrakéta-technológiájának próbája volt.
Az észak-koreai rakéták két német szakértője, Markus Schiller és Robert H. Schmucker egyébként úgy véli, hogy az április 15-i katonai díszszemlén felvonultatott ballisztikus rakéták csupán makettek voltak, bemutatójuk pedig cirkuszi előadás. „Még mindig nincs bizonyíték arra, hogy Észak-Koreának tényleg van működő interkontinentális ballisztikus rakétája (ICBM)” – mondták.
Az államalapító Kim Ir Szen születésének centenáriumára időzített parádé élénk találgatásokat keltett az Észak ballisztikusrakéta-képességeit illetően a balul sikerült rakétakísérlet után.