Sok oroszt kétségbe ejtene a reform?

Az Európai Jogok Emberi Bíróságának (EJEB) Nagy-Britannia által tervezett reformja „kétségbeejtő” hatást eredményezhet több ezer orosz állampolgár körében.

PR
2012. 04. 17. 11:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Amnesty International és a Human Rights Watch nemzetközi jogvédő szervezet, valamint moszkvai központú csoportok a tervezett változások visszavonására szólítottak fel. Azzal érvelnek, hogy a jövőben az állampolgárok nehezebben fordulhatnának a testülethez, az EJEB hatásköre pedig szűkülne a nemzeti bíróságokéval szemben. A civil szervezetek arra figyelmeztettek, hogy a szóban forgó reformok nagy mértékben csökkentenék az EJEB-hez fordulás lehetőségét azokban az országokban, ahol példátlan kínzások, önbíráskodások és emberrablások történnek.

Oroszországban független bíráskodás hiányában a strassburgi testület az egyetlen jogorvoslati fórum számos orosz állampolgár számára, akik például a Csecsenföldön elkövetett háborús bűntettekkel összefüggésben igényelnek kárpótlást. Az Oroszországból érkező keresetek a testülethez érkező összes beadvány 26 százalékát teszik ki, s így ez a legtöbbet kérelmező állam idén a panaszok 11 százalékáért felelős Törökország előtt.

Jelenleg Nagy-Britannia tölti be a testületet felügyelő Európa Tanács (ET) elnöki tisztségét, Ken Clarke brit igazságügyi miniszter a 47 tagállamot tömörítő szervezet szerdai brightoni találkozóján fogja előterjeszteni a kormány EJEB-re vonatkozó reformelképzeléseit. Az állásfoglalás-tervezet értelmében a bíróság nem vizsgálhatna például olyan eseteket, amelyek tartalma megegyezik a nemzeti bíróságok által vizsgált keresetekkel. A brit kormány mindemellett azt szeretné, ha az állampolgároknak rövidebb idő, a jelenlegi hat helyett kettő–négy hónap állna rendelkezésükre ahhoz, hogy a nemzeti bíróság döntését követően a strassburgi testülethez forduljanak.

Benjamin Ward, a Human Rights Watch európai és ázsiai igazgatója szerint mindezek hatására a végső döntés a tagállamok bíróságainak kezében maradna. David Cameron brit miniszterelnök januárban a bíróság reformjával összefüggésben úgy fogalmazott, hogy a testületnek az emberi jogok legsúlyosabb megsértésével kell foglalkoznia, s nem szabad végtelen ügyekkel elárasztani.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.