Szeptemberben lehet az előre hozott választás + Videó

Szeptember elején kerülhet sor az előre hozott parlamenti választásokra Hollandiában – közölték kedden több holland párt képviselői.

PR
2012. 04. 24. 13:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A parlament jelenlegi ülésszakának júniusi befejeztéig már nincs lehetőség a voksolás kiírására Hollandiában, miután a törvényhozás többsége nem támogatja a szavazás mielőbbi megtartását. A legvalószínűbb időpont szeptember 5-e. A 150 fős törvényhozás legnagyobb, 30 fős ellenzéki frakciójával rendelkező szociáldemokrata Munkapárt (PvdA) korábban azt akarta, hogy június 27-én tartsák meg a választásokat, de keddre visszavonta ezen követelését. A választások júniusi megtartását Geert Wilders 23 mandátummal rendelkező, s a jobbközép kisebbségi koalíciót korábban kívülről életben tartó szélsőjobboldali Szabadságpártja (PVV) sem támogatta.

Gazdasági körök és Mark Rutte korábbi miniszterelnök – jelenlegi ügyvezető kormányfő – pártja, a liberális Néppárt a Szabadságért és a Demokráciáért (VVD) a választások mielőbbi megtartását sürgette, azzal érvelve, hogy az országnak stabil politikai vezetésre van szüksége az elkerülhetetlen takarékossági intézkedések bevezetéséhez.


A holland parlament keddi ülésén a választások időpontja mellett az ország gazdasági helyzetéről vitáztak a képviselők. Hollandiának április 30-áig kell bemutatni az Európai Uniónak 2013-as előzetes költségvetési tervezetét, s arra is választ kell adnia, hogy hogyan tervezi a bruttó nemzeti termékhez (GDP) viszonyított 3 százalékos uniós határérték alá terelni idei államháztartási hiányát, amely mostani előrejelzések szerint kiigazítások nélkül elérheti a 4,6 százalékot.

A leminősítés is szóba került

A recesszióba süllyedt Hollandia a költségvetési szigor elmaradásával nemcsak az EU-val kerülhet szembe. Hitelminősítő intézetek jelezték, hogy kiemelt figyelemmel követik a hágai eseményeket, s a jelenleg AAA-besorolású ország leminősítése is szóba került, amely lépés a hitelfelvétel megdrágításával további államháztartási nehézségeket okozna Hágának.

A baloldali ellenzéki pártok azt állították, készek tárgyalni a takarékossági intézkedésekről, de azt is hangsúlyozták, hogy a megszorítások és adóemelések többet ártanának, mint használnának a gyengélkedő holland gazdaságnak. Jan Kees de Jager pénzügyminiszter hétfőn azt mondta, hogy a kormány a politikai válságtól függetlenül benyújtja a parlamentnek a 3 százalék alá szorított hiánnyal számoló költségvetést.

Mark Rutte holland miniszterelnök és jobbközép kabinetje hétfőn mondott le, miután nem tudott megállapodásra jutni a költségvetés csökkentéséről a kisebbségi koalíciót kívülről életben tartó szélsőjobboldali Szabadságpárttal, amely elégedetlen volt az úgymond „Brüsszelnek kritikátlanul fejet hajtó” takarékossági politikával. Egyes sajtójelentések szerint Wilders elégedett volt a két hete folyó költségvetési tárgyalásokon elértekkel, de nem akart szembeszállni pártja euroszkeptikusaival, akik viszont nem voltak hajlandóak engedményeket tenni Brüsszelnek.


Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.