Tabu, vagy nem tabu Izrael?

A németek többsége szerint Izrael bírálata nem tabu, csaknem minden második, választásra jogosult német pedig úgy gondolja, hogy Irán sokkal inkább fenyegeti a békét, mint a zsidó állam.

WA
2012. 04. 22. 15:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Grass az Amit el kell mondani című, világszerte számos bírálatot kiváltó versében arról írt, hogy az egyre nagyobb atomarzenállal rendelkező Izrael veszélyezteti a világbékét, és megelőző csapást fontolgat Irán ellen, ezt azonban nem lehet szóvá tenni anélkül, hogy az embert ne vádolják rögtön antiszemitizmussal.

Ez utóbbi véleményt Németországban nem osztja a többség. A választásra jogosultak 75 százaléka szerint Németország ugyanúgy bírálhatja Izraelt és a zsidó állam politikáját, mint bármely más országét. Ugyanakkor 22 százalék egyetért azzal az állítással, hogy „bizonyos dolgokat nem szabad kimondani, ha Izraelről és a zsidókról van szó” – mutatta ki az Infratest-Dimap közvélemény-kutató intézet reprezentatív felmérése.

Irán vagy Izrael a veszélyesebb?

Az Izrael és Irán közti konfliktussal kapcsolatban 48 százalék úgy vélekedik, hogy Irán jelenti a nagyobb veszélyt a békére, s csupán 18 százalék gondolja, hogy Izrael veszélyezteti a békét nagyobb mértékben, míg 22 százalék szerint nincs különbség ebből a szempontból a két ország között.

A többség – 58 százalék – úgy vélekedik, hogy az iráni atomprogram igen komolyan fenyegeti Izrael létét. Harmincegy százalék szerint az iráni atomprogram kismértékben jelent, vagy egyáltalán nem jelent fenyegetést a zsidó államra nézve.

„Nem valami tizenéves neonácitól, hanem egy Nobel-díjas némettől”

Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök a lapnak adott interjúban úgy vélte, Grass verse „totálisan botrányos”, az pedig „még inkább felháborító”, hogy a szöveg „nem valami tizenéves neonácitól, hanem egy Nobel-díjas némettől származik”. Hozzátette: a vers alapján ítélve a 84 éves szerző nincs erkölcsi ítélőképessége birtokában, hiszen az alkotásban „a támadóból lesz az áldozat és az áldozatból a támadó”. Hangsúlyozta: kétségtelen, hogy az iráni rezsim Izrael megsemmisítésére törekszik, és „biztos, hogy minden lehetőt megtesz e cél elérése érdekében”.

Az izraeli–német viszonyról szólva kifejtette: a két ország kapcsolata a második világháború óta „rendkívül erős”, és vannak olyan oldalai is, amelyekről Németországban valószínűleg nem is igen tudnak. Ilyen terület a hírszerzés és a terrorizmus elleni harc – mondta Netanjahu, kiemelve, hogy az intenzív együttműködés az utóbbi években nemcsak izraeli polgárok életét, hanem „nagyon-nagyon sok német állampolgár életét is megmentette”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.