A megállapodás előzménye, hogy az ECOWAS az országból való kiutazás megtiltásával fenyegette meg a puccsista vezetőket arra az esetre, ha nem hajlandók meghosszabbítani Dioncounda Traoré mandátumát.
Az államcsínyt Amadou Haya Sanogo százados vezetésével március 22-én hajtották végre az országban. A katonák névlegesen és ideiglenesen Traorét nevezték ki államfőnek, aki április 12-én tette le az esküt. Mandátuma 40 nap után, hétfőn járt volna le. Az ECOWAS azonban az kérte Sanogótól, hogy az újabb alkotmányos válság elkerülése érdekében hosszabbítsák meg a mandátumát.
A mali junta beleegyezését Djibril Bassolé Burkina Fasó-i külügyminiszter jelentette be szombat este bamakói sajtóértekezletén, amelyen jelen volt Sanogo százados és több más katona, illetve az ECOWAS másik közvetítője, Adam Bictogo elefántcsontparti külügyminiszter.
A mali katonai puccs után kialakult zavaros helyzetben az ország északi része fölött tuareg és iszlamista lázadók vették át a hatalmat. A tuareg mozgalom azóta kikiáltotta a terület függetlenségét Azavad néven, de a nemzetközi közösség nem ismeri el az államalakítási kísérletet. Az ECOWAS által megbízott Blaise Compaoré burkinai elnök a héten konzultációkat kezdett a tuaregekkel és az iszlamistákkal, hogy „kidolgozzák a válság rendezésének menetrendjét”.

Egészen elképesztő dolog derült ki Sztálinról, a hidegvérű diktátorról