A világ vezetői találkoznak

Barack Obama amerikai elnök Camp Davidben vendégül látja a G8-csoport vezetőit a hétvégére.

tt
2012. 05. 18. 4:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Kreml törekvéséről Arkagyij Dvorkovics orosz elnöki tanácsadó számolt be az informális tanácskozás előtt, amelyen globális biztonsági kérdésekről, így a szíriai és az iráni helyzetről is szó lesz.

Az elnöki tanácsadó hangsúlyozta: „úgy véljük, hogy ezeknek a kérdéseknek a megoldására, az egyeztetett döntések meghozatalára az ENSZ Biztonsági Tanácsa a legalkalmasabb”.

A fejlett ipari országok – az Egyesült Államok, Kanada, Japán, Nagy-Britannia, Franciaország, Németország, Olaszország –, valamint Oroszország vezetői vesznek részt a kétnapos találkozón; Obama meghívta négy afrikai ország vezetőjét is az élelmiszer-biztonsági tárgyalásokra. Moszkvát Dmitrij Medvegyev kormányfő képviseli; Vlagyimir Putyin, akit május 7-én iktattak be harmadszor az államfői hivatalba, belpolitikai elfoglaltságra hivatkozva lemondta részvételét.

A G8-találkozó egyik fő vitatémája az európai gazdasági és politikai válság. Szintén napirenden szerepel az „arab tavasz”, továbbá a Közel-Kelet és az észak-afrikai régió.

Javier Solana: hasznos lett volna, ha Putyin elmegy a G8-csúcsra

Igen hasznos lett volna, ha Vlagyimir Putyin elutazik a G8-csoport csúcstalálkozójára – vélekedik Javier Solana, akinek cikkét a Vedomosztyi című orosz napilap közölte pénteken.

A Vedomosztyiban Javier Solana felidézi, hogy május 7-i államfői beiktatása előtt három nappal Vlagyimir Putyin fogadta Tom Donilont, az amerikai elnök biztonságpolitikai tanácsadóját, aki tájékoztatta Putyint, hogy Barack Obama elhatározott szándéka, hogy erősítse a kapcsolatokat Oroszországgal. Donilon azonban üres kézzel távozott Moszkvából, mert Putyin elhárította, hogy részt vegyen a G8-ak Camp David-i, valamint a NATO azt követő chicagói csúcstalálkozóján. Így Obama és Putyin első találkozójára a G20-csoport június 18-19-i mexikói csúcstalálkozójáig kell várni.

Solana szerint akármi is legyen Putyin indoka, a globális biztonsági kérdéseket illetően mindkét májusi csúcstalálkozó lényeges hatást gyakorol majd Moszkva és Washington kapcsolataira. A spanyol politikus hangsúlyozta, hogy Oroszországra kulcsfontosságú szerep hárul az iráni atomprogram miatti nemzetközi feszültségek és a szíriai válság rendezésében is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.