Az Egyesült Államok várja a kínai jogvédő aktivistát

A jelek szerint 15 napon belül megkapja útlevelét Csen Kuang-cseng kínai jogvédő aktivista, és hamarosan az Egyesült Államokba távozhat.

PR
2012. 05. 17. 7:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A jelenleg lábtörés miatt egy pekingi kórházban lévő Csen arról számolt be, hogy szerdán kínai hivatalnokok jelenlétében helyben kitöltötték a maga, a felesége és két gyermeke útlevélkérelméhez szükséges nyomtatványokat, illetve az ahhoz szükséges fényképek is elkészültek, s azt az ígéretet kapta, hogy 15 napon belül megkapják az úti okmányokat.

A washingtoni külügyminisztérium kedden azt közölte, hogy a Csen és családja beutazásához szükséges dokumentumok részükről elkészültek.

A 40 éves vak jogvédő, aki megszökött Santung (Shandong) tartományi házi őrizetéből, majd április végétől napokat töltött az Egyesült Államok nagykövetségén, eddig már kétszer lépett közvetlen telefonkapcsolatba az amerikai képviselőház republikánus törvényhozóival. A családtagjait, különösen is az unokaöccsét, Csen Ko-kut (Chen Kegu) ért hatósági zaklatásra, elfogására panaszkodott és segítséget kért.

Csen Ko-kut szándékos emberölési kísérlettel vádolják, miután április 27-én falusi otthonában egy helyi hivatalos személyt súlyosan, kettőt könnyebben megsebesített. Csen állítása szerint a férfit megverték és önvédelemből nyúlhatott a késhez.

Bob Fu, Csen Kuang-cseng amerikai támogatója és kapcsolattartója a közelmúltban bírálta az Obama-kormányzatot az ügy kezelése miatt, s azt hangoztatta, hogy az amerikai tisztségviselőknek mindent meg kell tenniük, amíg mindez nem rendeződik. Fu maga is Kínából érkezett 16 éve, s jelenleg a ChinaAid nevű, texasi székhelyű alapítvány elnöke. Az amerikai média szerint eddig már dollármilliókat gyűjtött kínai kisegyházak, másként gondolkodók és családtagjaik támogatására.

A The Washington Post című amerikai napilap szerdai számában Kína-szakértőkre hivatkozva megjegyezte: aggodalomra ad okot, hogy Csen valószínűleg nincs felkészülve arra a szerepre, közfigyelemre, amely az Egyesült Államokban vár rá. A választási időszakra utalva Susan Shirk, aki Bill Clinton elnöksége idején volt külügyi államtitkár-helyettes, megjegyezte, politikusok minden oldalról igyekeznek majd Csent felhasználni saját kampánycéljaikra.

„Úgy gondolom, óvatosnak kell lennie ezzel kapcsolatban” – állapította meg, s hozzátette: Csen nem biztos, hogy képes lesz az „amerikai politika komplexitásának megértésére”, amelybe épp belecsöppen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.