„Vasárnap üresen dobom be a szavazólapomat” – mondta kedden az első fordulóban a szavazatok 18 százalékával harmadik helyen végzett jelölt az általa vezetett párt, a Nemzeti Front hagyományos május 1-jei nagygyűlésén a párizsi opera előtti téren. Le Pen a legfőbb állampolgári szabadságnak nevezte, hogy a 6,4 millió rá szavazó francia meggyőződése szerint választhat a második fordulóban. „Én is ezt teszem, se bizalmat, se mandátumot nem adok ennek a két jelöltnek” – hangsúlyozta.
Az FN elnökének bejelentése nem okozott meglepetést, hiszen már az első forduló estéjén tudatta, hogy nem hajlandó azon két oldal között választani, „amely harminc éve romba dönti Franciaországot”.
A párt más vezetői azonban a kamerák előtt sem tagadták, hogy Hollande-ra fognak szavazni. Azt remélik, hogy Sarkozy veresége szétrobbanthatja a már jelenleg is szétesőben lévő jobbközép tábort, amely Marine Le Pen körül szerveződhetne újjá a június 10–17-ei nemzetgyűlési választások előtt. Az FN ugyanis azzal számol, hogy az elnökválasztás lendületével a párt képes lesz annyi jelöltet küldeni a parlament alsó házába, hogy önálló frakciót alakíthasson.
Marine Le Pen abban is bízik, hogy Sarkozy vereségét követően a jobboldali képviselők egy része az UMP süllyedő hajójáról átszáll az FN csónakjába, amely – a Le Pen keresztnevére is utaló – Tengerkék Összefogás (Rassemblement bleu Marine) névvel alakulna át a jobboldal vezető erejévé.
„Mi határozzuk meg ennek a választásnak a témáit, a francia politika vonzásának középpontjába kerültünk” – hívta fel a figyelmet Le Pen. A pártvezér arra utalt, hogy Sarkozy – akinek a győzelemhez létfontosságúak lennének az első fordulóban Le Penre adott szavazatok – és Hollande is a szélsőjobboldali tábor megnyeréséért kampányol. Sarkozy teljesen átvette az FN témáit és retorikáját, Hollande viszont azoknak az egykori baloldali szavazóknak próbál új ígéreteket tenni, akik a nyolcvanas években pártoltak át a szélsőjobboldalra. „Na milyen érzés, hogy idegengyűlölő fasiszták helyett most olyan franciáknak tekintenek titeket, akiknek tényleges aggodalmaik vannak, és akiket meg kell szólítani?” – kérdezte több ezer hívétől Marine Le Pen.
Öt nappal az elnökválasztás előtt a hagyományos május 1-jei ünnepségek teljesen átpolitizálódtak Franciaországban, miután Sarkozy az „igazi munka” megünneplésére hirdetett nagygyűlést délután a párizsi Trocadéro térre, ahova több tízezer embert vár a jobbközép kormánypárt.
Ezzel egy időben tartják a szakszervezetek hagyományos május 1-jei felvonulásukat Párizs belvárosában. Több ismert szakszervezeti vezető már előre támogatásáról biztosította Francois Hollande-ot, aki viszont arra hivatkozva, hogy a munka ünnepét nem sajátíthatják maguknak ki a pártok, nem vesz részt a felvonuláson, és nagygyűlést sem tart.