Fenyegetőzik Ankara

A török külügyminisztérium megtorló lépéseket helyezett kilátásba azokkal a cégekkel szemben, amelyek Nicosia felhívása nyomán ajánlatot tettek a Ciprus körüli tengerfenékben rejlő szénhidrogén-lelőhelyek feltárására.

WA
2012. 05. 18. 13:43
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Felhívjuk az érintett országokat és olajipari cégeket, hogy tanúsítsanak józan magatartást, és hagyjanak fel mindennemű tevékenységgel a vitatott hovatartozású ciprusi tengeri övezetben, továbbá vonják vissza ajánlataikat”, amelyeket a nicosiai kormány által kiírt, szénhidrogén-feltárási munkálatokra szóló pályázatra tettek – áll az ankarai külügyminisztérium pénteken kiadott közleményében.

A külügyi tárca értésre adja: a szóban forgó vállalatokat teszi „felelőssé” azért, ha megnövekszik a feszültség a vitatott térségben annak nyomán, hogy e cégek „a ciprusi törökök rovására” együttműködésre lépnek a nicosiai kormánnyal. „Nyilvánvaló, hogy azok a cégek, amelyek együttműködnek a ciprusi görög kormánnyal, a jövőben nem vehetnek részt török energetikai projektek megvalósításában” – hangzik az ankarai külügyminisztérium közleménye.

Ciprus egy héttel ezelőtt jelentette be, hogy 15 vállalat, illetve konzorcium tett ajánlatot a földközi-tengeri sziget déli partjai mentén feltételezett kőolaj- és földgázlelőhelyek kiaknázására. A pályázók között van az orosz Novatec, az olasz ENI, a francia Total és a malajziai Petronas. Törökország több ízben jelezte, hogy ellenzi és „törvénytelennek” tartja a tervezett fúrásokat. A múlt hónapban Ankara próbafúrásokat kezdett Ciprus északi partvidéke mentén.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.