Görögország mindent felrúg? + Képek

Martin Schulz EP-elnök elvárja a görögöktől, hogy betartsák a stabilitási megállapodást, de a kormányalakítással megbízott Alexisz Ciprasz szerint semmis az uniós egyezség.

PR
2012. 05. 08. 16:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ismert, a görögországi választásokon második helyen végzett Sziriza hétfőn, miután elnökük negyvenperces megbeszélést folytatott Antonisz Szamarasszal, közölte, nem hajlandó koalícióra lépni a legtöbb mandátumot szerzett konzervatívokkal. A két párt nézetei homlokegyenest ellentétesek a főbb kérdések megoldását illetően.

Az MNO azt is megírta, hogy bár a voksok 74,71 százalékos feldolgozottsága mellett az Új Demokrácia Párt 19,68 százalékkal vezette a pártok versenyét, eredménye így is történelmi mélypontnak számít.

Martin Schulz kedden Berlinben tárgyalt Norbert Lammerttel, a német parlament elnökével, s ezt követően úgy nyilatkozott, ha a költségvetési paktumot növekedési ösztönzőkkel ötvözik, ahhoz a görög parlamentben is lehet többséget találni. A német EP-politikus szerint a vasárnapi választások nyomán előállt bonyolult helyzet indokolja, hogy tárgyaljanak a görögökkel.

Ő is elutazik Athénba, ahol tárgyalni fog Alexisz Ciprasszal, a Radikális Baloldal (Sziriza) elnökével. „Nem arról van szó, hogy kárt okozzunk Görögországnak, erről az athéni parlamentbe újonnan bekerült pártokat is meg kell győzni – nyomatékosította Schulz, aki elutasítja, hogy újratárgyaljanak a stabilitási csomag feltételeiről. – Továbbra is érvényes az alapelv: a szerződéseket be kell tartani” – szögezte le.


Mint megírtuk, az Európai Bizottság kedden megerősítette, hogy Görögország a terveknek megfelelően május 10-én megkapja a nemzetközi segélycsomag esedékes, 5,2 milliárd eurós részletét. Kiemelték ugyanakkor, hogy a további részletek folyósítása a görögországi helyzet alakulásától függ majd.

„Nyilvánvalóan semmis”

A kedden kormányalakítással megbízott görög párt vezére szerint semmisek azok az ígéretek, amelyeket az előző kormány tett a több milliárd eurós mentőcsomag fejében. Alexisz Ciprasz kijelentette: a bankokat állami felügyelet alá kell vonni, továbbá nemzetközi bizottsággal kell megvizsgáltatni, jogszerű-e Görögország adósságállománya. „A nép vasárnapi döntése nyomán a mentőcsomagról szóló megállapodás nyilvánvalóan semmis” – hangoztatta Ciprasz, miután átvette a kormányalakításra szóló megbízást Karolosz Papuliasz államfőtől.


A Sziriza vezére arra készül, hogy baloldali koalíciót állítson össze, s ezzel megkontrázza a nemzetközi hitelezők „barbár takarékossági diktátumát”. Amennyiben három napon belül nem sikerül összeállítania stabil kormányt, az államfő a választásokon harmadik helyen végzett szocialista párt (Paszok) elnökét, Evangelisz Venizeloszt bízza meg kormányalakítással. Ha május 17-éig nem sikerül kormányképes parlamenti többséget összeállítani, ismét választásokat kell rendezni Görögországban.

„Csődbe sodor”

Ciprasz felszólította a Paszok és a konzervatív Új Demokrácia (ND) vezetőit, hogy vonják vissza a Nemzetközi Valutaalapnak (IMF) és az Európai Uniónak tett ígéreteiket, amennyiben részt akarnak venni a jövendő kormány munkájában. „Baloldali kormányt akarunk alakítani, hogy elkerüljük az adósságelengedés következményeit, amelyek csődbe sodornának bennünket” – fogalmazott a 37 éves pártelnök.


A Sziriza elutasítja az euróválság során folytatott eddigi takarékossági politikát, be akarja szüntetni az államadósság visszafizetését, és a gazdaság élénkítését tűzte ki célul. A Paszok és az ND, amely tavaly november óta együtt kormányozta Görögországot, ám a vasárnapi választásokon elveszítette parlamenti többségét, ezt irreálisnak tartja.

Barroso: Nincs más alternatíva

Az Európai Bizottság kedden óva intette Görögországot attól, hogy eltérjen a korábban elfogadott takarékossági és reformpolitikától. A nemzetközi segélyprogramra szoruló országok számára „nincs más alternatíva, eltekintve a rendezetlen államcsődtől – hangoztatta Brüsszelben José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke. – Ez utóbbi azonban nem lehet alternatívája a bátor takarékossági lépéseknek és a versenyképesség javítását célzó szerkezeti reformoknak.”

Lefullad a reformfolyamat?

Nem teljesen reménytelen ugyan, hogy egy esetleges újabb választáson a reformpárti erők többséget szereznek Görögországban, ám a hétvégi választások után kialakult helyzet inkább azt valószínűsíti, hogy a további külső pénzügyi segítséghez szükséges reformfolyamat lefullad, és Görögország akár még az idén kikerülhet az euróövezetből – vélekedtek keddi értékelésükben londoni pénzügyi elemzők.

Az egyik legnagyobb londoni gazdasági–pénzügyi elemzőház, a Capital Economics közgazdászai befektetőknek összeállított elemzésükben közölték: várakozásuk szerint Görögországban új választásokat fognak kiírni, valószínűleg június 17-ére. A ház szerint ha sikerül ezt az újabb parlamenti választást úgy beállítani, hogy egyben szavazás Görögország további euróövezeti tagságáról, akkor a külső pénzügyi segélyprogramot és az ahhoz járuló reformfeltételek teljesítését támogató két nagy párt, az Új Demokrácia és a Paszok több mandátumhoz juthat, tekintettel arra hogy a görögök háromnegyede változatlanul az eurótagságot pártolja.

Egyértelmű azonban annak a kockázata, hogy az új választásokon sem születik egyértelmű eredmény, és ennek nyomán az euróövezeti vezetők úgy dönthetnek, hogy visszavonják a segélyprogramot, és „kiszorítják” Görögországot a valutaunióból – áll a Capital Economics keddi elemzésében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.