Hollande segíthet Törökországon?

Törökország abban bízik, hogy az új francia elnök hivatalba lépése jótékony hatással lesz a megrekedt uniós csatlakozási tárgyalásokra.

PR
2012. 05. 17. 10:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Francçois Hollande szocialista elnökjelölt győzelmét követően Ankara gyorsan cselekedett, hogy új lendületet adjon az Európai Unióval (EU) folytatott tárgyalásoknak. Bülent Arinc török miniszterelnök-helyettes elmondta, hogy az újabb tárgyalási fejezetek megnyitása érdekében hamarosan különböző törvénytervezetek kerülnek a parlament elé.

A szóban forgó javaslatok közül kettő az ombudsmani intézmény és egy emberi jogi hivatal felállítását célozza. Korábban mindkettőt előterjesztették a törvényhozásban, ám tavaly a parlament négyéves ciklusának végével érvényüket vesztették. A harmadik tervezet egy öttagú testület felállítását irányozza elő, amely többek közt panaszkezeléssel és kártérítési ügyekben elhúzódó vizsgálatokkal foglalkozna.

Franciaország korábbi elnöke, Nicolas Sarkozy hangsúlyozta, hogy a túlnyomóan muszlim ország nem része Európának, és a teljes jogú EU-tagság helyett különleges partnerségi viszonyt szeretett volna elfogadtatni Ankarával – emlékeztet szerdai írásában a The Daily Telegraph című brit napilap hírportálja. Ahmet Davutoglu török külügyminiszter a napokban annak a reményének adott hangot, hogy Hollande hivatalba lépésével a török–uniós kapcsolatok új lendületet kapnak.

Hollande áprilisi kampánynyilatkozatán kívül keveset lehet tudni arról, hogyan vélekedik az új francia államfő Törökország uniós tagságáról. Akkor a France 2 televíziónak úgy fogalmazott: noha Franciaország régen elfogadta a török csatlakozás elvét, a belépés legtöbb feltétele még nem teljesült, és valószínűleg nem is fog a következő években. Törökország mindenesetre bizakodik, hogy Párizs feloldhatja a 2010-ben holtpontra jutott tárgyalási fejezeteket.

Stefan Füle bővítésért felelős EU-biztos hamarosan a török fővárosba látogat, hogy egy „pozitív napirendről” egyeztessen Brüsszel és Ankara között. Amennyiben nem sikerül egyetlen fejezetet sem megnyitni a jelenlegi dán EU-elnökség alatt, Törökországnak várnia kell az ír elnökség 2013. januári kezdetéig. A Recep Tayyip Erdogan vezette török kormány ugyanis leszögezte, hogy a ciprusi konfliktus miatt 2012 második felére – amikor Ciprus tölti be az Európai Unió soros elnöki tisztségét – befagyasztja diplomáciai kapcsolatát az EU-elnökséggel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.