Hollande után kullog Sarkozy? + Képek

Három nagy közvélemény-kutató intézet exit poll adatai szerint 52,5–53 százalékkal François Hollande szocialista jelölt áll az élen a francia elnökválasztás vasárnapi második fordulójában.

PR
2012. 05. 06. 15:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Francoise Hollande vezetését megállapító közvélemény-kutatók felmérései a szavazataikat délelőtt 11 óráig leadó választók megkérdezésével készültek, ezért az eredményeket óvatosan kell kezelni, és számolni kell a hagyományos hibahatárral is. Ugyanezeket az adatokat közölte a svájci 24heures.fr portál és a Tribune de Genève internetes oldala is.


Franciaország tengerentúli területein már szombaton megtartották az első fordulót, az eredményt csak az anyaországi szavazás lezárása után hozzák nyilvánosságra. Az RTBF azonban már ennek egy részét is közölte honlapján. A Saint-Pierre és Miquelon szigetcsoporton Hollande győzött 65 százalékkal a 35 százalékot szerző Sarkozy előtt. Guadeloupe-on szintén az ellenzéki jelöltre szavaztak többen: 72 százaléknyian. Martinique-on 68,5, Guyanán 62 százalékkal győzött Hollande. Saint-Martin szigetén csak 51,5 százalékos Hollande győzelme, viszont Saint-Barthélémy szigetén Sarkozyre szavazott a választók 83 százaléka.


Az amerikai kontinensen tartózkodó francia állampolgárok többsége is általában a baloldali jelöltre szavazott, aki a felmérések szerint a teljes szélsőbaloldal mellett a centrista választók kétharmadának is elnyerte a bizalmát. Hollande győzött Montréalban (57,74 százalék), Torontóban (51 százalék, itt még soha nem győzött baloldali jelölt), Peruban (55 százalék), Argentínában (51,7 százalék), Kolumbiában (58,82 százalék) és Hondurasban (56 százalék).

A hagyományosan jobbra szavazó Mexikóban, Brazíliában, Costa Ricán és Chiliben viszont a konzervatív jelölt győzött, de Hollande-ra 4–5 százalékkal többen szavaztak, mint általában a baloldali jelöltre szoktak. Egyedül Venezuelában (28 százalék) és Salvadorban (30 százalék) szorult vissza a baloldal az ott élő franciák szavazatai szerint.


Az első eredmények a voksolás este nyolc órai befejezése után várhatók. A közvélemény-kutató cégek viszont folyamatos készítik a választási helyiségekből kilépők megkérdezése alapján a viszonylag pontos becsléseiket, s ezt elküldik partnereiknek, a nagy rádió- és tévétársaságoknak, illetve újságoknak. Franciaországban eddig egyetlen csatorna és hírportál sem közölte a szomszédos országokban kiszivárgott adatokat. A francia választási szabályok értelmében ugyanis szavazás napján 20 óra előtt tilos nyilvánosságra hozni az exitpoll-eredményeket.

Fotó: Reuters

A választásra jogosultak 71,96 százaléka, mintegy 33 millió állampolgár adta le vasárnap délután 5 óráig szavazatát a francia elnökválasztás második fordulójában, míg a két héttel ezelőtti első fordulóban 70,59 százalék szavazott eddig az időpontig – közölte a francia belügyminisztérium. Az arány magasnak számít Franciaországban, de nem éri el az öt évvel ezelőtti rekordot. Akkor 5 óráig a jogosultak 75 százaléka járult az urnákhoz, s a részvételi arány a szavazás végén 86 százalékos volt. A két héttel ezelőtti első fordulóban a választók 80 százaléka járult az urnákhoz. A kisebb szavazóköröket este 6, illetve 7 órakor zárják le, a nagyvárosokban este 8 óráig lehet szavazni. Az első hivatalos eredmények este 8 órától várhatók.

Franciországban mintegy 46 millió választópolgár dönthet arról, hogy bizalmat szavaz-e újabb öt évre a konzervatív Nicolas Sarkozy államfőnek vagy pedig François Hollande személyében 17 év után küld baloldali politikust az Élysée-palotába


Hollande már este egyeztetne Merkellel

Győzelme esetén a szocialista Francois Hollande már vasárnap este egyeztetni fog Angela Merkel német kancellárral – közölte vasárnap Jean-Marc Ayrault, a szocialisták nemzetgyűlési frakcióvezetője, Nantes baloldali polgármestere, miután leadta szavazatát a francia elnökválasztás második fordulójában.

Ayrault-t tartják a miniszterelnöki poszt egyik várományosának, amennyiben az esélyesebbnek számító Hollande nyeri meg a választást. „Nagyon fontos számára a francia-német viszony, mert az azonnal számítani fog” – mondta a szocialista jelölt tanácsadója. Hozzátette: „Azt hiszem, ha Francois Hollande-ot elnöknek választják, még ma este egyeztetni fog a német kancellárral, mert ezen múlik Európa talpra állása, orientációváltása a növekedés, a versenyképesség és a protekció irányába”.

Hollande megválasztása esetén újra akarja tárgyalni a márciusban elfogadott európai stabilitási paktumot, kiegészítve azt egy, a gazdasági növekedést elősegítő passzussal.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.