Komoly gondokat okozhat az izraeli biztonsági fal

A ciszjordániai biztonsági fal következő szakaszának felhúzásával Izrael tönkretehet egy ókorból fennmaradt és egy palesztin település által azóta is használt öntözőcsatorna-hálózatot, veszélybe sodorva ezzel a helyiek megélhetését.

WL
2012. 05. 11. 18:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hatezer lelkes Battír két okból is különlegesnek számít: palesztin földön itt található a legnagyobb – majdnem 320 hektáros – egybefüggő teraszos művelésű terület, amelyet egy kétezer éves, római korból származó csatornarendszer segítségével öntöznek. Az ENSZ kulturális szerve, a UNESCO tavaly 15 ezer dolláros díjjal tüntette ki a falut a kulturális táj megőrzése érdekében tett eddigi erőfeszítéseiért.

Giovanni Fontana-Antonelli, a UNESCO helyi tisztségviselője elmondta, hogy ha az eredetileg tervezett helyre emelik a biztonsági falat, akkor azzal megszakítják a csatornahálózatot, s egyúttal teljesen megbontják a teraszos terület integritását.

Izrael 2002-ben kezdte el a Ciszjordániától elválasztó fal megépítését azzal az indokkal, hogy így próbálja útját állni a területére beszivárgó öngyilkos merénylőknek. A palesztinok azonban úgy vélik, mindez csak ürügyként szolgál arra, hogy termőterületeket vegyen el tőlük a zsidó állam. Ciszjordánia szerint a 815 kilométer hosszú biztonsági építmény elkészültével területének majdnem 10 százaléka kerül át a fal másik oldalára. Battír esetében ez még inkább így lesz, ugyanis a művelés alá vont teraszok a lakóházaktól külön, részben Izraelben találhatók. (Ezt a sajátosságot az izraeli függetlenségi háborút lezáró 1949-es tűzszüneti egyezmény is rögzíti.)

Az izraeli védelmi tárca közlése szerint a battíri (az 1949-es határt követő) fal felhúzásával 64 hektárnyi falusi földterület kerülne az izraeli oldalra, ám a palesztin település vezetősége úgy véli, több mint kétszer ekkora méretű földről van szó. A falu 2007-ben pert indított Izrael állam és védelmi minisztériuma ellen, követelve a fal nyomvonalának módosítását, ám a zsidó állam hajthatatlan, mondván, hogy Battír térsége túlságosan is kedvező terep a merénylők beszivárgásához, ráadásul egy erre haladó vasútvonal ellenőrzése szempontjából is szükség van a védelmi építményre.

Az izraeli védelmi minisztérium egyik név nélkül nyilatkozó illetékese elmondta, a fal tervezői figyelembe veszik a település lakóinak aggodalmát, és napi háromszori átjárást fognak biztosítani nekik egy kapun.

Az ügyben a jogi huzavona még tart, jelenleg egy az izraeli pénzügyminisztérium égisze alatt működő bizottság vizsgálja a kérdést, végleges döntés még nem született. A biztonsági fal battíri szakaszának építését a zsidó állam védelmi tisztségviselőinek elmondása szerint a következő hetekben megkezdik, de a település ügyvédje leszögezte: amíg a jogi eljárás végére nem kerül pont, bírósági rendelettel kívánják megakadályozni az építmény felhúzását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.