Április elején már más északi menekültek is elhagyhatták a Kínában lévő déli konzulátusokat anélkül, hogy őrizetbe vették volna őket, és az utolsó hat ember múlt heti távozásával már nincsenek észak-koreai menekültek Dél-Korea kínai diplomáciai létesítményeiben – írta a Korea JoongAng Daily és a Seoul Shinmun Daily című újság.
A szöuli külügyminisztérium nem fűzött megjegyzést e lapértesülésekhez. A két napilap szerint Peking jóindulatú gesztust akart tenni Ri Mjong Bak dél-koreai és Hu Csin-tao (Hu Jintao) kínai elnök hétfőn lezajlott találkozója előtt.
A hat észak-koreai a senjangi (Shenyang) és sanghaji (Shanghai) konzulátuson rejtőzködött. Van köztük egy olyan dél-koreai katona két családtagja is, aki az 1950–1953-as koreai háború idején esett északi fogságba.
Április elején a dél-koreai sajtó beszámolt arról, hogy Szöulba érkezett öt északi menekült, akik hónapokat, sőt volt, aki három évet töltött Dél-Korea pekingi nagykövetségén. Mint a mostani esetben, akkor is azt követően távoztak az épületből, hogy a kínai hatóságok megígérték: nem veszik őrizetbe őket.
Kína – a sztálinista észak-Korea egyetlen jelentős szövetségese – az onnan elszökőket gazdasági elvándorlóknak és nem politikai menekülteknek tekinti. Őrizetbe vétel esetén a kínai hatóságok visszatoloncolják őket hazájukba, ahol belső száműzetés, börtön vagy akár halál vár rájuk a menekültszövetségek, dél-koreai képviselők és észak-koreai menekültek beszámolói szerint.
Észak-Korea zavarja a GPS-jeleket?
Dél-Korea szerint Észak-Korea az elmúlt hetekben többször is megzavarta több száz repülőjáratának és hajójának elektromos jelzőrendszereit, de Phenjan pénteken tagadta a vádakat.
Szöul közlése szerint Észak-Korea az utasszállító gépek, valamint a két ország nyugati határának környékén elhaladó hajók GPS-jelzéseit zavarta meg, így a járműveknek más navigációs módszerekre kellett támaszkodniuk. A dél-koreai hadsereg műszereit nem érintette a probléma.
Az észak-koreai postaügyi és telekommunikációs minisztérium pénteken kiadott egy közleményt, amely szerint Szöul vádjai csupán egy lejárató kampány részei. A minisztérium név nélkül nyilatkozó szóvivője azzal vádolta Dél-Koreát, hogy el akarja mélyíteni a két ország közötti konfliktust.