Ampon Tangnoppakult 2010 augusztusában vették őrizetbe, mert Szirikit királynőt sértegető SMS-eseket küldött az akkori miniszterelnök, Abhiszit Veddzsadzsiva személyi titkárának. Bírósági elítélése nagy kül- és belföldi tiltakozóhullámot indított el, elítélte az Európai Unió is.
Tangnoppakul holttestét egy börtönkórházba szállították boncolásra. A kórház egyik orvosa közölte, hogy egyelőre nem ismerik a halál okát, de annyit elmondott, hogy az elítéltnek egészségügyi dossziéja szerint szájüregrákja volt, valamint felfúvódott – közölte az ügyvéd, Anon Numpa.
Tangnoppakul végig tagadta az ellene felhozott vádakat, és azt állította, nem is tudja, hogyan kell SMS-t küldeni. Ettől függetlenül a szólásszabadságért folytatott küzdelem jelképévé vált abban az országban, ahol a hatalom rendkívül kényes arra, hogy a nyilvánosság előtt hogyan beszélnek a királyról és családjáról.
A királynak semmilyen politikai szerepe nincs. Az 1946 óta uralkodó, 83 éves Bhumibol Aduljadedzset (IX. Rámát), akit sok alattvalója félistenként tisztel, a világ egyik legszigorúbb felségsértési törvénye védi.
Az Amnesty International nemzetközi jogvédő szervezet egyik illetékese szerint az ügy bizonyítja, hogy mennyire igazságtalan ez a törvény, az elítélt nem akart más lenni, mint tisztességben megőszült nagyapa. Tangnoppakul letartóztatása előtt nyugdíjasként feleségével, mennyével és három unokájával élt egy Bangkok környéki bérelt házban.
Tavaly ősszel az ENSZ szólásszabadság-ügyi jelentéstevője is bírálta a törvényt, mert szerinte „öncenzúrára késztet, és fontos, közérdeklődésre számot tartó kérdésekről szóló vitákat fojt el”.
A thaiföldi külügyminisztérium néhány nappal később honlapján válaszolt, beismerve, hogy a kifogásolt jogszabály „rosszul alkalmazva” sértheti a személyes szabadságjogokat, de hozzátette, hogy csak a visszaéléseket akarták vele megakadályozni.
Jinglak Sinavatra jelenlegi kormányfő júliusi megválasztása után ígéretet tett arra, hogy nem fogják a törvényt „helytelenül” alkalmazni, de hozzátette, hogy nem akarja annak módosítását.

Vitray Tamás találkozott a Magyarországon kószáló medvével