Meghalt a jelképpé vált férfi

Meghalt a börtönben az a thaiföldi monarchia megsértéséért húsz évre ítélt, 62 éves férfi, aki a szólásszabadságért folytatott küzdelem jelképévé vált az ázsiai országban – közölte kedden az ügyvédje.

WA
2012. 05. 08. 8:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ampon Tangnoppakult 2010 augusztusában vették őrizetbe, mert Szirikit királynőt sértegető SMS-eseket küldött az akkori miniszterelnök, Abhiszit Veddzsadzsiva személyi titkárának. Bírósági elítélése nagy kül- és belföldi tiltakozóhullámot indított el, elítélte az Európai Unió is.

Tangnoppakul holttestét egy börtönkórházba szállították boncolásra. A kórház egyik orvosa közölte, hogy egyelőre nem ismerik a halál okát, de annyit elmondott, hogy az elítéltnek egészségügyi dossziéja szerint szájüregrákja volt, valamint felfúvódott – közölte az ügyvéd, Anon Numpa.

Tangnoppakul végig tagadta az ellene felhozott vádakat, és azt állította, nem is tudja, hogyan kell SMS-t küldeni. Ettől függetlenül a szólásszabadságért folytatott küzdelem jelképévé vált abban az országban, ahol a hatalom rendkívül kényes arra, hogy a nyilvánosság előtt hogyan beszélnek a királyról és családjáról.

A királynak semmilyen politikai szerepe nincs. Az 1946 óta uralkodó, 83 éves Bhumibol Aduljadedzset (IX. Rámát), akit sok alattvalója félistenként tisztel, a világ egyik legszigorúbb felségsértési törvénye védi.

Az Amnesty International nemzetközi jogvédő szervezet egyik illetékese szerint az ügy bizonyítja, hogy mennyire igazságtalan ez a törvény, az elítélt nem akart más lenni, mint tisztességben megőszült nagyapa. Tangnoppakul letartóztatása előtt nyugdíjasként feleségével, mennyével és három unokájával élt egy Bangkok környéki bérelt házban.

Tavaly ősszel az ENSZ szólásszabadság-ügyi jelentéstevője is bírálta a törvényt, mert szerinte „öncenzúrára késztet, és fontos, közérdeklődésre számot tartó kérdésekről szóló vitákat fojt el”.

A thaiföldi külügyminisztérium néhány nappal később honlapján válaszolt, beismerve, hogy a kifogásolt jogszabály „rosszul alkalmazva” sértheti a személyes szabadságjogokat, de hozzátette, hogy csak a visszaéléseket akarták vele megakadályozni.

Jinglak Sinavatra jelenlegi kormányfő júliusi megválasztása után ígéretet tett arra, hogy nem fogják a törvényt „helytelenül” alkalmazni, de hozzátette, hogy nem akarja annak módosítását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.