Négymillióan járulhatnak az urnákhoz a vasárnapi és hétfői olaszországi helyhatósági választások második fordulójában. 120 helyi testületről, valamint Genova, L’Aquila, Palermo és Parma polgármesteréről dönthetnek a szavazók. A két héttel ezelőtti első fordulóban katasztrofális vereséget szenvedett a jobbközép kormánypárti Szabadság Népe (PdL), mivel a választók nem nagyon díjazták Mario Monti november óta hivatalban lévő szakértői kabinetjét. A megszorítások következtében Franciaországhoz és Görögországhoz hasonlóan a baloldal erősödött meg.
A PdL polgármesterjelöltje az előzetes eredmények szerint mindössze 13 százalékot szerzett a korábban Berlusconi fellegvárának számító Palermóban, így nem jutott be a második fordulóba. A PdL jelöltjei Parmában és Genovában sem jutottak tovább, ahol az első fordulóban a balközép Demokrata Párt (PD) által támogatott politikusok szerezték a legtöbb voksot. Palermóban is egy baloldali politikus, a zöldek és a kommunisták által is támogatott maffiaellenes aktivista, Vincenzo Costa nyerte az első fordulót.
Államcsőddel kampányoltak
Ignazio La Russa, a PdL választási koordinátora elismerte, hogy a párt súlyos hibákat követett el a jelöltállításkor. A kormánypártnak a vereséget követően mindenképpen lépnie kell valamit, mivel 2013-ben parlamenti választást tartanak az országban, és a jelenlegi támogatottságával esélye sem lenne a győzelemre. Az országos kiábrándultságot jól mutatja, hogy az első körben a választók 66,88 százaléka járult az urnákhoz, míg tavaly 73,74 százalék ment el az önkormányzati voksoláson.
Ezzel párhuzamosan jelentős sikert könyvelhetett el a Beppe Grillo humorista és blogger vezette 5 Csillag Mozgalom, amely a korrupt pártok teljes háttérbe szorítását ígérte választóinak, s populista és EU-ellenes üzenetekkel kampányolt. Többek közt azt javasolta, hogy Olaszország hagyja el az eurózónát és jelentsen államcsődöt. A mozgalom jelöltje Parmában 20 százalékot, Genovában 14 százalékot, Veronában 10 százalékot szerzett.
Monti az első forduló előtt nem szállt be a kampányba, de most attól óvja a politikusokat, hogy kevésbé támadják az általa bevezetett adóemeléseket, valamint a költségvetési hiány csökkentésére tett erőfeszítéseit. A 68 éves kormányfő bírálta az olasz adóhatóság, az Equitalia irodái elleni egyre durvábbá váló tiltakozásokat, és szolidaritását nyilvánította ki az államigazgatásban dolgozókkal, akik „népszerűtlen funkciókat” töltenek be. Az utóbbi napokban több városban – részben erőszakkal párosuló – Equitalia-ellenes megmozdulások voltak.

Hamarosan találkozhat Donald Trump és Orbán Viktor