A tárcavezető délkelet-ázsiai körútja végén nyilatkozott kedden az MTI-nek. Mint kiemelte, a térség több országába a magyar kivitel rohamosan nő, és jól alakulnak a magyar kereskedelmi kapcsolatok a régióval. A további lehetőségek kiaknázásához magas szintű látogatásokra van szükség – vélekedett, emlékeztetve: ő maga az elmúlt öt hónapban immár másodszor kereste fel a térséget. Orbán Viktor miniszterelnököt is több országba meghívták, legutóbb a thaiföldi kormányfő, közölte, és hozzátette: Thaiföldön nagyra értékelik a tavalyi árvíz után nyújtott magyar segítséget.
Martonyi János kiemelte, hogy Magyarország elsősorban a mezőgazdaság, az élelmiszeripar, a biotechnológia és az információs technológiák területén működhet együtt hatékonyan a térség országaival. Emellett útja során a pénzügyi együttműködést illetően igyekezett hangsúlyozni, hogy az ország gazdaságának stabilitása, szilárdsága kedvező befektetési lehetőségeket kínál.
A miniszter kitért arra is, hogy a kultúra és a tudomány területén is szorosabbra fűzhetők a kapcsolatok a régióval. Felidézte, hogy a kapcsolatépítést segítik a történelem, a hagyományok is. Thaiföldön például emléktáblát avattak abból az alkalomból, hogy Bangkokban 100 éve nyitotta meg külképviseletét az Osztrák-Magyar Monarchia.
A kétoldalú kapcsolatépítés mellett fontos cél a közép-európai jelenlét erősítése Délkelet-Ázsiában – jelentette ki a miniszter. Ezért azt is igyekeznek hangsúlyozni, hogy Közép-Európa egy politikailag stabil régió, amelynek gazdasága nő, és országai között harmónia, stabilitás uralkodik.
Martonyi János beszámolt arról is, hogy több más uniós tagállam külügyminiszterével együtt Bruneiben a múlt héten részt vett az EU és a Délkelet-ázsiai Országok Szövetsége (ASEAN) külügyminisztereinek tanácskozásán, amelynek egyik fő témája a mianmari helyzet volt. Az EU és az ASEAN egyaránt érdekelt a kapcsolatok erősítésében, és a találkozó remélhetőleg lendületet ad a kétoldalú szabadkereskedelmi tárgyalásoknak is az unióval – fogalmazott. Hozzátette: az esemény zárónyilatkozatában és akciótervében is szerepelt az úgynevezett Duna–Mekong Kezdeményezés, amelynek célja a Duna- és a Mekong-stratégia összekapcsolása, együttműködés kialakítása a két régió között.
Martonyi János múlt hétfőn kezdte meg délkelet-ázsiai körútját. Először Indonéziába látogatott el, majd Bruneiben részt vett az EU és a Délkelet-ázsiai Országok Szövetsége külügyminisztereinek értekezletén, megbeszéléseket folytatott fülöp-szigeteki, malajziai és brunei partnerével, végül pedig Thaiföldre utazott. Bővebben>>>

Fontos dologra hívta fel a figyelmet a NAV