„Nagyon nagy az érdeklődés Magyarország iránt”

A kétoldalú kapcsolatépítés mellett fontos cél a közép-európai jelenlét erősítése Délkelet-Ázsiában.

TK
2012. 05. 01. 15:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tárcavezető délkelet-ázsiai körútja végén nyilatkozott kedden az MTI-nek. Mint kiemelte, a térség több országába a magyar kivitel rohamosan nő, és jól alakulnak a magyar kereskedelmi kapcsolatok a régióval. A további lehetőségek kiaknázásához magas szintű látogatásokra van szükség – vélekedett, emlékeztetve: ő maga az elmúlt öt hónapban immár másodszor kereste fel a térséget. Orbán Viktor miniszterelnököt is több országba meghívták, legutóbb a thaiföldi kormányfő, közölte, és hozzátette: Thaiföldön nagyra értékelik a tavalyi árvíz után nyújtott magyar segítséget.

Martonyi János kiemelte, hogy Magyarország elsősorban a mezőgazdaság, az élelmiszeripar, a biotechnológia és az információs technológiák területén működhet együtt hatékonyan a térség országaival. Emellett útja során a pénzügyi együttműködést illetően igyekezett hangsúlyozni, hogy az ország gazdaságának stabilitása, szilárdsága kedvező befektetési lehetőségeket kínál.

A miniszter kitért arra is, hogy a kultúra és a tudomány területén is szorosabbra fűzhetők a kapcsolatok a régióval. Felidézte, hogy a kapcsolatépítést segítik a történelem, a hagyományok is. Thaiföldön például emléktáblát avattak abból az alkalomból, hogy Bangkokban 100 éve nyitotta meg külképviseletét az Osztrák-Magyar Monarchia.

A kétoldalú kapcsolatépítés mellett fontos cél a közép-európai jelenlét erősítése Délkelet-Ázsiában – jelentette ki a miniszter. Ezért azt is igyekeznek hangsúlyozni, hogy Közép-Európa egy politikailag stabil régió, amelynek gazdasága nő, és országai között harmónia, stabilitás uralkodik.

Martonyi János beszámolt arról is, hogy több más uniós tagállam külügyminiszterével együtt Bruneiben a múlt héten részt vett az EU és a Délkelet-ázsiai Országok Szövetsége (ASEAN) külügyminisztereinek tanácskozásán, amelynek egyik fő témája a mianmari helyzet volt. Az EU és az ASEAN egyaránt érdekelt a kapcsolatok erősítésében, és a találkozó remélhetőleg lendületet ad a kétoldalú szabadkereskedelmi tárgyalásoknak is az unióval – fogalmazott. Hozzátette: az esemény zárónyilatkozatában és akciótervében is szerepelt az úgynevezett Duna–Mekong Kezdeményezés, amelynek célja a Duna- és a Mekong-stratégia összekapcsolása, együttműködés kialakítása a két régió között.

Martonyi János múlt hétfőn kezdte meg délkelet-ázsiai körútját. Először Indonéziába látogatott el, majd Bruneiben részt vett az EU és a Délkelet-ázsiai Országok Szövetsége külügyminisztereinek értekezletén, megbeszéléseket folytatott fülöp-szigeteki, malajziai és brunei partnerével, végül pedig Thaiföldre utazott. Bővebben>>>

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.