Obama megnyitotta a csúcstalálkozót + Képek

Az eurózóna jövője áll a középpontban a világ hét legfejlettebb gazdaságú országából és Oroszországból álló G8-csoport, valamint az Európai Unió vezetőinek csúcstalálkozóján.

WL
2012. 05. 19. 6:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A megbeszéléssorozat a G8-országok (az Egyesült Államok, Kanada, Nagy-Britannia, Franciaország, Németország, Olaszország, Japán és Oroszország), valamint az EU vezetőinek munkavacsorájával kezdődött a Camp David-i elnöki pihenőhely főépületében, a Laurel Lodge-ban

A találkozón a fő figyelem elsősorban a fejlett világ, ezen belül Európa problémáira, így a görög válságra és az euróövezet jövőjére irányul.

„Azt szeretnénk, ha Görögország az eurózónában maradna: Görögország családunk tagja és a tervünk része” – mondta José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke a csúcstalálkozót megelőzően Camp Davidben megrendezett sajtótájékoztatón.

„Arra számítunk, hogy Görögország tiszteletben tartja kötelezettségeit a pénzügyi hitel feltételeinek teljesítése terén” – hangsúlyozta a bizottság elnöke.



„Felszólítjuk a görög népet, hogy teljesítse vállalt kötelezettségeit, mi pedig minden tőlünk telhetőt megteszünk az euróövezet stabilitása érdekében” – jelentette ki ugyanezen a sajtóértekezleten Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnöke, viszont nem volt hajlandó találgatásokba bocsátkozni az eurózóbából való esetleges görög kilépéssel kapcsolatos forgatókönyvekkel kapcsolatban.

A G8-csúcsot megelőzően Francois Hollande francia elnök bemutatkozó látogatást tett a Fehér Házban Barack Obamánál. Az amerikai elnök a találkozó után kijelentette: a G8-tanácskozáson számba veszik majd azokat az eszközöket, amelyek segítségégével, a költségvetési szigorral párhuzamosan támogatni lehet az európai gazdaság növekedését.

„Hollande elnök és én egyetértünk abban, hogy ennek az ügynek a fontossága rendkívüli, nemcsak az európaiak, hanem a világgazdaság számára is” – mondta Obama. Az amerikai elnök szerint a G8-országok vezetői meg fogják vizsgálni, hogyan lehet megteremteni „az erős növekedési programmal párosuló pénzügyi konszolidációt”.

Hollande hangsúlyozta: egyetértenek Obamával abban, hogy Görögországnak nem szabad elhagynia az euróövezetet. Mint arra a közös sajtótájékoztatójukon rámutatott, a francia elnök az Ovális irodában lefolytatott tanácskozáson hangsúlyozta, hogy a növekedésnek prioritást kell élveznie.

Hollande kijelentette Obamának, hogy a 3500 fős afganisztáni francia katonai kontingens idei kivonása „nem alku tárgya”. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy Párizs eleget tesz a NATO-tagságából és a francia–afgán együttműködési szerződésből eredő kötelezettségeinek az afgán fegyveres erők támogatása terén.

A francia államfő a csúcs megkezdése előtt Washingtonban találkozott David Cameron brit miniszterelnökkel is, aki nemet mondott neki a nemzetközi átutalásokat terhelő Tobin-adó bevezetésével kapcsolatban.



A munkavacsorával elkezdődött Camp David-i megbeszéléssorozatukon a nyolcak egyeztetik álláspontjukat az iráni olajexport kiesésének ellensúlyozásával, valamint azzal kapcsolatban is, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsa öt állandó tagjának és Németországnak a részvételével jövő szerdán Bagdadban megrendezendő tárgyalásokon milyen irányvonalat kövessenek az Iszlám Köztársasággal szemben az ország atomprogramjáról. Szó lesz a nukleáris és stratégiai fegyverek előállításával kísérletező Észak-Koreáról, Szíriáról, ahol a belháború áldozatainak számát már tízezerre becsülik. A nyolcak külön foglalkoznak majd a közel-keleti és észak-afrikai változásokkal, valamint azzal is, hogy milyen eszközökkel lehetne támogatni Afganisztán gazdaságát 2014, vagyis a külföldi erők kivonulása után. Konkrét felajánlások ezzel kapcsolatban várhatóan a júliusi tokiói adományozói konferencián hangzanak majd el.



A G8-csoport tagjai egyeztetik álláspontjukat Mianmarral kapcsolatban is. Hillary Clinton külügyminiszter kedden kilátásba helyezte, hogy az Egyesült Államok fel fogja oldani az ázsiai ország elleni a pénzügyi szolgáltatások és befektetések terén érvényben lévő szankciókat, ha Mianmar folytatja az elkezdett demokratikus reformokat.

A csúcsnak a világélelmezés biztonságával kapcsolatos tanácskozására meghívást kapott négy fekete-afrikai ország: Benin, Tanzánia, Ghána és Etiópia vezetője is. Barack Obama pénteken jelentette be Washingtonban, hogy az éhínség és az alultápláltság leküzdése érdekében új, a köz- és a magánszféra összefogásán alapuló partnerségi programot indítanak el, amelyhez magánvállalatok 3 milliárd dollárral járulnak hozzá a következő 10 évben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.