Olaszországban is tüntetésekkel ”ünnepelték” május elsejét

Az idei május elseje nem örömünnep – nyilatkozta Elsa Fornero olasz munkaügyi miniszter.

Bánhidi Noémi
2012. 05. 02. 18:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hosszú hétvégén számos felvonulást, demonstrációt és tiltakozást szerveztek Olaszország-szerte. Itália Mario Monti olasz miniszterelnök szerint is „rossz időket” él át, amely tükröződött a hosszú hétvégén tartott megmozdulások hangulatán is. A gazdasági válság rendkívül súlyosan sújtja Olaszországot is, ahol a napokban ismét megszorításokról határozott a hazai kormány.

A három legnagyobb olasz szakszervezet, a Cgil, a Cisl és az Uil közösen tartották demonstrációjukat a közép-olaszországi Rieti városában. A tüntetéseken a főként a magas adók csökkentését és a gazdasági növekedés elérését sürgették. Az Általános Olasz Munkásszövetség (Cgil) főtitkára, Susanna Camusso így nyilatkozott: „Azt követeljük, hogy a kormány hagyjon fel a recessziót okozó megszorító gazdaságpolitikával, és ösztönözze a gazdasági növekedést.”

Torinóban zavargások törtek ki, miután a menet élén vonuló polgármestert, Piero Fassinót néhány szitkozódó fiatal meg akarta közelíteni az Askatasuna nevű közösségi ház közelében. A rendőrség azonnal körbefogta a polgármestert, hogy megakadályozza a fiatalok támadását, ennek ellenére zűrzavar alakult ki a torinói utcán. Az összecsapásokban nyolc tüntető és hat rendőr megsebesült, három demonstrálót pedig, akiket hivatalos személy elleni erőszak vádjával elfogtak, óvadék ellenében hazaengedtek.

Kevésbé feszült megmozdulásokra Milánóban, valamint Palermóban is sor került. Milánóban tízezer olasz állampolgár vett részt szintén a három legnagyobb olasz szakszervezet által szervezett demonstrációkon. Az észak-olasz nagyvárosban főként a munkanélküliség, a megélhetésért való aggodalom, az alacsony jövedelmek, valamint a megszorító gazdaságpolitika következményeinek sürgős orvoslására szólították fel a Monti-kormányt.

A kormányellenes tüntetésekkel egy időben tartották Milánóban az Euro Mayday nevű, több európai nagyvárosban évente megrendezendő utcai elektronikus zenei fesztivált, amelyet a létbizonytalanság és a rasszizmus elleni összefogás jegyében hoztak létre a szervezők.

Rómában a 22 éve hagyományosan megrendezett május elsejei ingyenes koncerten egyperces néma csönddel emlékeztek a gazdasági válság áldozataira. Az utóbbi időben jelentősen megnövekedett az olaszországi öngyilkosságok száma, amely főként a gazdasági válság által okozott fokozódó létbizonytalansággal hozható összefüggésbe.

Az olasz államfő méltatta Mario Monti olasz kormányfő strukturális reformjait, és biztatni próbálta a hazai állampolgárokat. Giorgio Napolitano az állami ünnepségeken úgy nyilatkozott, hogy „jelenleg rossz a helyzet, de a folyamatban lévő reformok jók”.

Olaszországban egyre súlyosabb következményei jelentkeznek a gazdasági válságnak, a kormány megszorító intézkedései pedig egyre inkább elégedetlenséget váltanak ki az olasz lakosságból. Egy friss Eurostat-felmérésből kiderül, hogy Itáliában 2004 óta nem volt ilyen magas a munkanélküliség, amely jelenleg 9,8 százalékra rúg, a mediterrán ország államadóssága pedig tavaly elérte a GDP 120 százalékát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.