Ezt a nemzetközi rendőri szervezet jelentette be kedden lyoni székhelyén. Az Interpol arra kérte 190 tagországát, hogy segítsen „megtalálni és letartóztatni” Hasemit, akiről május elején úgy tudták, hogy Törökországban tartózkodik. „Az elfogatóparancs jelentősen korlátozza majd Tárik el-Hasemi utazási és határátlépési lehetőségeit” – írta közleményében Ronald K. Noble, a szervezet főtitkára.
A síita vezetésű iraki kormány decemberben adott ki elfogatóparancsot a szunnita Hasemi ellen, aki azonban a letartóztatás elől az észak-iraki Kurdisztánba menekült. Az ellene szóló bagdadi büntetőper kezdetét múlt csütörtökre tűzték ki, de ezt aznap egy héttel (e hét csütörtökre) elhalasztották.
Az iraki legfelsőbb igazságügyi tanács szóvivőjének korábbi nyilatkozata szerint a testület vizsgálóbizottsága legalább 150 olyan esetet talált, amelyekben Hasemi, illetve testőrei vagy beosztottai bűnrészesei, felbujtói voltak pokolgépes támadásoknak.
A szóvivő, aki bizonyítékokkal nem támasztotta alá a bizottság következtetéseit, közölte: a halálbrigádok 2005 és 2011 között működtek. Mint mondta, ők álltak a tavaly decemberi pokolgépes támadás mögött is, amelyben a kormány integrációs bizottságának székhelyén huszonöten meghaltak, továbbá ugyancsak ők voltak az iraki oktatási miniszterhelyettes 2010-es meggyilkolásának hátterében.
Az észak-iraki kurd autonóm terület – ahova a központi iraki kormány fennhatósága nem ér el – megtagadta Hasemi kiadatását. Az alelnök áprilisban hivatalosan Katarba utazott. Az öböl menti szunnita monarchia sem volt hajlandó kiszolgáltatni a névleg még mindig alelnök Hasemit, aki Szaúd-Arábiába, majd Törökországba utazott tovább, és ezekben az országokban is szívesen látott hivatalos vendégként bántak vele. Mindhárom országnak hűvös viszonya van a jelenlegi iraki kormánnyal.
Hasemi tagadja a vádakat. Szerinte lejárató kampányt folytatnak ellene, amely mögött a síita Núri al-Máliki kormányfő áll. Hasemi a legmagasabb rangú iraki szunnita tisztségviselők egyike, és úgy véli, hogy a személye elleni jogtalan támadások az iraki szunnita közösség ellen is irányulnak.
A per elhalasztásának valószínű oka az, hogy Hasemi ügyvédei igyekeznek elérni: védencük esetében ne köztörvényes bűneseteket tárgyaló törvényszék ítélkezzen, hanem – mint azt az alkotmány lehetővé teszi – magas rangú állami tisztségviselőknek kijáró különleges bíróság.

Ezen múlt, hogy nem Erdő Péter lett az új pápa, hanem Prevost bíboros