A 2008. november 8-án történt gázmérgezés miatt felelősségre vont Dmitrij Lavrentyev parancsnok és Dmitrij Grobov matróz ügyét a legfelső bíróság újratárgyalásra visszautalta a csendes-óceáni katonai bíróság elé, amelynek tavaly szeptemberi zárt tárgyalásán az esküdtszék nem találta bűnösnek a két férfit, s ezért felmentette őket a vádak alól.
A Nyerpa nukleáris meghajtású tengeralattjáró 2008 novemberében próbautat hajtott végre a Japán-tengeren. A tévesen beindított tűzoltó berendezésből kiáramló mérgező gáz 20 ember életét oltotta ki. A balesetnek elsősorban a hajógyár fedélzeten tartózkodó szakértői estek áldozatul. Az atom-tengeralattjárón tartózkodó mintegy 200 emberből további 21-en kerültek kórházba.
A hajó kapitányát, Dmitrij Lavrentyevet hivatali hatáskör túllépésével, illetve gondatlanságból elkövetett emberöléssel
vádolták meg, azon az alapon, hogy nem készítette fel kellőképpen a legénységet. Dmitrij Grobov matrózt azzal gyanúsították meg, hogy ő indította be tévesen a tűzoltó berendezést, ezért ellene szolgálati kötelmeinek elhanyagolása és gondatlanságból elkövetett emberölés miatt emeltek vádat.
A Nyerpán történt gázmérgezés volt az utóbbi idők legsúlyosabb szerencsétlensége az orosz hadiflottánál a Kurszk tengeralattjáró 2000. augusztusi katasztrófája óta. A Barents-tengeren egy hadgyakorlaton részt vevő Kurszk fedélzetén torpedók robbantak fel, s az emiatt elsüllyedt tengeralattjárón 118 tengerész veszett oda.
A Nyerpa felújítására 1.9 milliárd rubelt (közel 15 milliárd forintot) költött az orosz haditengerészet. A 2008-as próbaúton történtek ellenére – ötéves késéssel, de – idén január 23-án ünnepélyesen átadták az atom-tengeralattjárót az indiai hadiflottának, amely azt tíz évre lízingeli. A szerződés értéke 900 millió dollár.
A balesetéről elhíresült atom-tengeralattjáró átadására az indiaiak meghívták annak perbe fogott kapitányát, Dmitrij Lavrentyevet is.

Ezt mondta Orbán Viktor Gyurcsány lemondásáról és válásáról