A londoni polgármesteri széket leszámítva komoly áttörést ért el a Munkáspárt (Labour) a csütörtöki nagy-britanniai helyhatósági választásokon. A szavazásra jogosultak 128 angliai, 32 skóciai és 21 walesi önkormányzat tanácsnokjelöltjeire voksolhattak; a választáson összesen csaknem ötezer önkormányzati képviselői hely sorsa dőlt el. Összességében a helyi önkormányzati helyeket tekintve a 2008-as választáshoz képest a Labour 719 mandátummal szerzett többet, míg a konzervatívok 387 helyet veszítettek.
A legnagyobb érdeklődés a londoni választásokat kísérte. Az eddigi adatok szerint Boris Johnson konzervatív polgármester megőrizte a székét, mivel körülbelül ötszázalékos fölénnyel vezet Ken Livingstone baloldali jelölttel szemben. A közgyűlést tekintve már a baloldal örülhet, mivel a voksok 44 százalékát szerezték meg, míg a kormánypárt 33-at. A zöldek nyolc, a liberális-demokraták hét, míg a Brit Függetlenségi Párt (UKIP) öt százalékot ért el. A választás nagy vesztese a szélsőjobboldali Brit Nemzeti Párt, amely 2008-cal szemben most nem szerzett mandátumot.
„Még sokat kell dolgozni”
A BBC számításai szerint a Munkáspárt az összes szavazat 38, a konzervatívok 31, a szintén kormánypárti liberális-demokraták 16, míg az UKIP 13 százalékát szerezte meg. A választások nagy győztese a balközép ellenzék, amelynek vezetője, Ed Miliband arról beszélt, hogy pártja a 2010-es országos vereség óta visszaszerezte az emberek bizalmát, de még sokat kell dolgozniuk. Pártjának legnagyobb sikere, hogy megszerezték Birmingham és Cardiff képviselő-testületében a többséget.
A Munkáspárt előretörése kapcsán érdemes arra is emlékeztetni, hogy a kormánypártok az időközi választásokon általában mindig vereséget szenvednek. 1981-ben a Labour 988 helyhatósági helyet szerzett vissza a konzervatívoktól, mégis a következő választásokon súlyos vereséget szenvedtek. 1999-ben a konzervatívok 1348 mandátumot hódítottak el legfőbb riválisuktól, mégis 2001-ben Tony Blair simán nyert a parlamenti választáson.
A cél a gazdaság rendbe tétele
A csütörtöki választás egyértelműen legnagyobb vesztese a liberális párt, amely a 2011-es bukás után ismételten a kudarc megemésztésére készülhet. A párt 267 mandátumot veszített a korábbi voksoláshoz képest, de hat településen meg tudta őrizni a többségét. Nick Clegg, az alakulat elnöke, miniszterelnök-helyettes mély szomorúságának adott hangot az eredmények láttán, de elmondása szerint továbbra is elkötelezettek a brit gazdaság rendbetétele mellett.
David Cameron miniszterelnök úgy értékelte a történteket, hogy nagyon nehéz időket élünk, és erre nem lehet könnyű és egyszerű válaszokat adni. „Továbbra is kitartok a deficit és az államadósság csökkentése mellett, amely hosszú távon az ország javára fog válni” – tette hozzá. A konzervatívok Dél-kelet-Angliában és az ország középső részén szenvedtek súlyos vereséget, Plymouth, Reading és Norwich elvesztése érzékeny veszteség a párt számára.
Skóciában folytatódott a tavalyi tendencia, miszerint a konzervatívok és a liberálisok jelentősen háttérbe szorulnak, míg ezzel egy időben előretör a terület függetlenségét népszavazáson elérni akaró Skót Nemzeti Párt, és a Labour. A liberális párt egyébként a korábban fellegváruknak számító országrészben a korábbi mandátumok több mint 50 százalékát elveszítették.

Kocsis Máté: Az ukrán titkosszolgálat összejátszik a Tisza Párttal