Súlyos vereséget szenvedett a jobboldali kormány

A londoni polgármesteri pozíciót megtartotta a konzervatív kabinet, de országszerte súlyos vereséget szenvedett az önkormányzati voksoláson.

Kovács András
2012. 05. 04. 17:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A londoni polgármesteri széket leszámítva komoly áttörést ért el a Munkáspárt (Labour) a csütörtöki nagy-britanniai helyhatósági választásokon. A szavazásra jogosultak 128 angliai, 32 skóciai és 21 walesi önkormányzat tanácsnokjelöltjeire voksolhattak; a választáson összesen csaknem ötezer önkormányzati képviselői hely sorsa dőlt el. Összességében a helyi önkormányzati helyeket tekintve a 2008-as választáshoz képest a Labour 719 mandátummal szerzett többet, míg a konzervatívok 387 helyet veszítettek.

A legnagyobb érdeklődés a londoni választásokat kísérte. Az eddigi adatok szerint Boris Johnson konzervatív polgármester megőrizte a székét, mivel körülbelül ötszázalékos fölénnyel vezet Ken Livingstone baloldali jelölttel szemben. A közgyűlést tekintve már a baloldal örülhet, mivel a voksok 44 százalékát szerezték meg, míg a kormánypárt 33-at. A zöldek nyolc, a liberális-demokraták hét, míg a Brit Függetlenségi Párt (UKIP) öt százalékot ért el. A választás nagy vesztese a szélsőjobboldali Brit Nemzeti Párt, amely 2008-cal szemben most nem szerzett mandátumot.

„Még sokat kell dolgozni”

A BBC számításai szerint a Munkáspárt az összes szavazat 38, a konzervatívok 31, a szintén kormánypárti liberális-demokraták 16, míg az UKIP 13 százalékát szerezte meg. A választások nagy győztese a balközép ellenzék, amelynek vezetője, Ed Miliband arról beszélt, hogy pártja a 2010-es országos vereség óta visszaszerezte az emberek bizalmát, de még sokat kell dolgozniuk. Pártjának legnagyobb sikere, hogy megszerezték Birmingham és Cardiff képviselő-testületében a többséget.

A Munkáspárt előretörése kapcsán érdemes arra is emlékeztetni, hogy a kormánypártok az időközi választásokon általában mindig vereséget szenvednek. 1981-ben a Labour 988 helyhatósági helyet szerzett vissza a konzervatívoktól, mégis a következő választásokon súlyos vereséget szenvedtek. 1999-ben a konzervatívok 1348 mandátumot hódítottak el legfőbb riválisuktól, mégis 2001-ben Tony Blair simán nyert a parlamenti választáson.

A cél a gazdaság rendbe tétele

A csütörtöki választás egyértelműen legnagyobb vesztese a liberális párt, amely a 2011-es bukás után ismételten a kudarc megemésztésére készülhet. A párt 267 mandátumot veszített a korábbi voksoláshoz képest, de hat településen meg tudta őrizni a többségét. Nick Clegg, az alakulat elnöke, miniszterelnök-helyettes mély szomorúságának adott hangot az eredmények láttán, de elmondása szerint továbbra is elkötelezettek a brit gazdaság rendbetétele mellett.

David Cameron miniszterelnök úgy értékelte a történteket, hogy nagyon nehéz időket élünk, és erre nem lehet könnyű és egyszerű válaszokat adni. „Továbbra is kitartok a deficit és az államadósság csökkentése mellett, amely hosszú távon az ország javára fog válni” – tette hozzá. A konzervatívok Dél-kelet-Angliában és az ország középső részén szenvedtek súlyos vereséget, Plymouth, Reading és Norwich elvesztése érzékeny veszteség a párt számára.

Skóciában folytatódott a tavalyi tendencia, miszerint a konzervatívok és a liberálisok jelentősen háttérbe szorulnak, míg ezzel egy időben előretör a terület függetlenségét népszavazáson elérni akaró Skót Nemzeti Párt, és a Labour. A liberális párt egyébként a korábban fellegváruknak számító országrészben a korábbi mandátumok több mint 50 százalékát elveszítették.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.