Tízezrek tüntettek a kormány gazdaságpolitikája ellen + Képek

Tízezrek gyűltek össze szombaton Tajpej belvárosában, hogy tüntessenek a kormány gazdaságpolitikája ellen.

TK
2012. 05. 19. 18:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A harag kínai írásjelével kifestett vörös és zöld karszalagot viselő tüntetők hosszan vonultak a főváros utcáin, hogy végül az elnöki hivatal díszes épülete előtt tartsanak nagygyűlést a szemerkélő esőben. Az ellenzéket vezető Demokratikus Haladó Párt (DPP) előzetesen úgy nyilatkozott, hogy mintegy 100 ezer résztvevőt várnak a megmozdulásra.


A résztvevők arról beszéltek, hogy elutasítják az elnök januári újraválasztása után meghirdetett gazdaságpolitikát, amely egyebek mellett az energiahordozók és a közműdíjak emelését irányozza elő. Ma Jing-zsou vasárnap kezdi meg második négyéves államfői mandátumát.

A januári elnökválasztás után, amelyet a kormányzó Nemzeti Párt (Kuomintang) jelöltjeként Ma mintegy 6 százalékpontos előnnyel nyert meg a DPP jelöltjével szemben, a szavazói magatartásról készült elemzések azt mutatták, hogy a választók döntésében az anyaországhoz, Kínához való viszony javítása nyomott a legtöbbet a latban.


Első elnöki mandátuma idején Ma Jing-zsou nagy súlyt fektetett arra, hogy csökkentse a feszültségeket a kétoldalú viszonyban. A két ország kapcsolataiban több válságos időszak is volt azóta, hogy a kínai polgárháborúban vereséget szenvedő nacionalista Csang Kaj-sek csapatai 1949-ben elfoglalták Tajvan szigetét, és kikiáltották a Mao Ce-tung kommunista rendszerével rivális Kínai Köztársaságot.

Januári újraválasztása óta azonban általános harag alakult ki Ma gazdaságpolitikájával, mindenekelőtt pedig a közműdíjak emeléséről hozott döntésével szemben, amelyet a tajvaniak közül sokan tisztességtelennek tartanak, főként azért, mert bejelentését a választás utánra időzítette. Az elnök támogatottsága azóta 20 százalék közelébe esett vissza a választáson elért 51,8 százalékhoz képest.


A szombati tüntetés kezdetekor Ma azt mondta újságíróknak, sajnálja, hogy sokan csalódottak a politikája miatt, haragjukat azonban elsősorban a kormány gyenge kommunikációjával magyarázta, elutasítva, hogy a kitűzött célok hibásak lennének. „Ez a politika helyes – mondta. – Csupán arról van szó, hogy nem magyaráztuk el elég jól a közvéleménynek.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.