A harag kínai írásjelével kifestett vörös és zöld karszalagot viselő tüntetők hosszan vonultak a főváros utcáin, hogy végül az elnöki hivatal díszes épülete előtt tartsanak nagygyűlést a szemerkélő esőben. Az ellenzéket vezető Demokratikus Haladó Párt (DPP) előzetesen úgy nyilatkozott, hogy mintegy 100 ezer résztvevőt várnak a megmozdulásra.
A résztvevők arról beszéltek, hogy elutasítják az elnök januári újraválasztása után meghirdetett gazdaságpolitikát, amely egyebek mellett az energiahordozók és a közműdíjak emelését irányozza elő. Ma Jing-zsou vasárnap kezdi meg második négyéves államfői mandátumát.
A januári elnökválasztás után, amelyet a kormányzó Nemzeti Párt (Kuomintang) jelöltjeként Ma mintegy 6 százalékpontos előnnyel nyert meg a DPP jelöltjével szemben, a szavazói magatartásról készült elemzések azt mutatták, hogy a választók döntésében az anyaországhoz, Kínához való viszony javítása nyomott a legtöbbet a latban.
Első elnöki mandátuma idején Ma Jing-zsou nagy súlyt fektetett arra, hogy csökkentse a feszültségeket a kétoldalú viszonyban. A két ország kapcsolataiban több válságos időszak is volt azóta, hogy a kínai polgárháborúban vereséget szenvedő nacionalista Csang Kaj-sek csapatai 1949-ben elfoglalták Tajvan szigetét, és kikiáltották a Mao Ce-tung kommunista rendszerével rivális Kínai Köztársaságot.
Januári újraválasztása óta azonban általános harag alakult ki Ma gazdaságpolitikájával, mindenekelőtt pedig a közműdíjak emeléséről hozott döntésével szemben, amelyet a tajvaniak közül sokan tisztességtelennek tartanak, főként azért, mert bejelentését a választás utánra időzítette. Az elnök támogatottsága azóta 20 százalék közelébe esett vissza a választáson elért 51,8 százalékhoz képest.
A szombati tüntetés kezdetekor Ma azt mondta újságíróknak, sajnálja, hogy sokan csalódottak a politikája miatt, haragjukat azonban elsősorban a kormány gyenge kommunikációjával magyarázta, elutasítva, hogy a kitűzött célok hibásak lennének. „Ez a politika helyes – mondta. – Csupán arról van szó, hogy nem magyaráztuk el elég jól a közvéleménynek.”