A kisvárosban rendezett megemlékezésen, amelynek apropója Hollandia 67 évvel ezelőtti felszabadulása volt, Joachim Gauck felidézte annak a több mint százezer holland zsidónak a sorsát, akik a náci barbárságnak estek áldozatul a kis ország megszállása után. Megemlékezett a holland ellenállókról és azokról a százezrekről is, akiket a nácik németországi kényszermunkára hurcoltak el.
Hollandiában 1995 óta mindig május 5-én ünneplik a náci megszállás alóli felszabadulás napját. Az előző nap estéjén országszerte megemlékeznek a háború halottairól, másnap pedig állami ünnepnapot tartanak. Ez utóbbi sok helyen derűs népünnepély jellegét ölti.
A német vendég az első külföldi politikus, aki beszédet mondott Hollandia felszabadulásának napján. Beszédében méltatta az Észak-Afrikában és a Közel-Keleten a szabadságért és a jogállam megteremtéséért vívott küzdelmet. A nyugati államokhoz intézve szavait, Gauck óva intett a szabadság fogalmának önző értelmezésétől. „A szabadságot nem szabad tetszőleges politikai vagy etikai fogalomként félreérteni. Az ilyen felfogásból hiányzik az, ami különösen sok fiatalt visz az utcára: felelősségérzet, megbízhatóság, szolidaritás és közösségi érzés” – jelentette ki a német államfő.
Gauck látogatása előtt bírálatok is elhangzottak hollandiai meghívásának időzítése miatt. Ennek során szóba került Klaas Carel Faber Hága által szorgalmazott kiadatása. A Waffen-SS egykori tagját, akit háborús bűncselekmények elkövetésével gyanúsítanak, Hollandiában előbb halálra, majd életfogytiglani szabadságvesztésre ítélték. A német igazságszolgáltatás azonban megtagadja a ma 90 éves férfi kiadását a holland hatóságoknak.
A német államfőt a látogatás során Vilmos Sándor holland trónörökös kíséri. Gauck szombaton délután találkozik Mark Rutte miniszterelnökkel. A magas rangú vendéget és élettársát, Daniela Schadtot este fogadja Beatrix királynő. Együtt hallgatnak meg egy ünnepi hangversenyt Amszterdamban, majd esti sétahajózáson vesznek részt az Amstel folyón.