A döntésnek köszönhetően a védett területek kiterjedése eléri a 3 millió hektárt. Kolumbia területének egyharmadát borítja esőerdő – emlékeztetett a Rio de Janeiróban zajló nagyszabású csúcsértekezleten a politikus, aki azt kérte a többi országtól, hogy tegyenek konkrét lépéseket a fenntartható fejlődésért, mert – mint fogalmazott – az ígéretek ideje lejárt. Most már a gondok megoldására van szükség és arra, hogy specifikus válaszok szülessenek – vélekedett.
Santos szerint a konferencia rendkívül széles területet ölelt fel, ezért rangsorolni kell, előresorolva olyan „szorongató” problémákat, mint a vízhelyzet és az élelmezés biztonsága.
A kolumbiai elnök a tanácskozás – sokak által kevésnek tartott – zárónyilatkozatával kapcsolatban úgy fogalmazott: sajnálja, hogy a tárgyaló felek nem értek el nagyobb előrelépést, így megérti a környezetvédők elégedetlenségét.
Végül rámutatott, hogy Kolumbia a természeti erőforrásokat – a biológiai sokféleséget, az esőerdős területeket, az egy főre jutó víz mennyiségét – tekintve a világ leggazdagabb országai közé tartozik, ezáltal viszont rendkívül érzékeny az éghajlatváltozás jelenségeire.
Új projekt az energiatakarékosságért
Az energiaügy a fenntartható fejlődés egyik legfontosabbnak tartott területe, ezt tükrözi, hogy a pénteken záruló Rio+20 tanácskozáson ötven ország kormánya, valamint vállalatok és szervezetek összesen több mint 50 milliárd dollárt ajánlottak fel annak az ENSZ-kezdeményezésnek a javára, amelynek célja, hogy 2030-ra a világ teljes népessége hozzájusson az áramszolgáltatáshoz.
Ez a mennyiség megfelel 450 szénerőmű vagy 122 millió közepes méretű autó kibocsátásának.
Egy, a Rio+20 tanácskozáson ismertetett tanulmány szerint a hagyományos égők kivezetésével és más egyszerű intézkedésekkel az éves globális áramfogyasztás 5 százalékkal lehetne alacsonyabb, a szén-dioxid-kibocsátás pedig világszerte 6 százalékkal csökkenhetne.
Ennek fényében jött létre a Global Efficient Lighting Partnerships Program nevű kezdeményezés, melynek célja, hogy „kiűzzék” az energiapazarló világítást a fejlődő országokból. A projekt már júliusban kezdetét veszi 14 országban.