A baloldal felvállalja a radikálisokat

Bő egy hónappal a francia elnöki cím megszerzése után a szocialistáknak reális esélyük van az abszolút parlamenti többségre is Franciaországban.

Ruzsbaczky Zoltán
2012. 06. 15. 12:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy héttel ezelőtt a szocialisták előnybe kerültek a törvényhozási választások első fordulójában, amit sokan az elnökválasztás harmadik fordulójának is neveznek. A két választás ugyanis kétségkívül összefügg: a mindenkori elnököt adó pártnak általában szüksége van a parlamenti többségre is, hogy eredményesen kormányozhasson. Ugyan a francia politikai rendszerben az államfő a végrehajtó hatalom legerősebb figurája – ellentétben mondjuk Magyarországgal és Németországgal – a fontos kérdésekhez kell a parlament hozzájárulása is.

Szükség

Vasárnap tartják a törvényhozási választások második fordulóját. A tét, hogy a szocialisták megszerzik-e az abszolút többséget, lévén az már az első fordulóban eldőlt, hogy a legtöbb helyet ők kaphatják. Az okozhat még bonyodalmat, ha nem sikerül egyedül többségbe kerülniük, ebben az esetben szükségük lesz a fontos döntésekhez vagy a kormányban is részt vevő zöldek, vagy a szélsőséges Baloldali Front támogatására.

Párizsban sem állnak túl jól a jobboldaliak. Nicolas Sarkozy pártja, a konzervatív UMP az első fordulóban ugyan tűrhető eredményeket ért el, többek közt az exminiszterelnök François Fillon közreműködésével, ám a választókerületek többségében baloldali győzelem várható a Le Monde elemzése szerint. Az egyetlen olyan körzetben ugyanakkor a konzervatívok nyertek – Claude Goasguen révén – ahol már nincs szükség második fordulóra. Ez azt jelenti, hogy a győztes jelölt a szavazatok több mint felét megszerezte, így bejutott a törvényhozásba. A Le Figaro információi szerint a második fordulós vereség elkerülése érdekében a jobboldaliak megpróbálják mobilizálni szavazóikat. Nem elhanyagolható tény, hogy az első forduló országos szinten negatív rekordot hozott választói részvételt tekintve.

Szövetség a radikálisokkal?

A baloldali miniszterelnök, Jean-Marc Ayrault szerint a súlyos vereség elkerülése érdekében az UMP szövetségre készül a Le Pen-féle radikális Nemzeti Fronttal. Ezt azonban a konzervatív jobboldaliak főtitkára, François Copé cáfolta a Le Figarónak adott interjújában. „Nincs semmiféle szövetség a Nemzeti Fronttal – árulta el Copé – Nekem pedig nem kell morális leckéket vennem egy olyan miniszterelnöktől, aki lelkiismeret-furdalás nélkül szövetségre lép a szélsőbaloldali Jean-Luc Mélenchonnal” – utalt a Baloldali Fronttal való szocialista együttműködésre.

A radikális jobboldallal való szövetség elutasítása azért is lehet jelentős, mert az UMP jelöltjei ugyanúgy szövetséges nélkül maradhatnak – néhány független jelölt segítségét leszámítva –, ahogy az Nicolas Sarkozyvel történt az elnökválasztáson. A szocialisták azonban alighanem számíthatnak több helyen a zöldek és a szélsőbaloldali szervezeteket tömörítő Baloldali Front támogatására. Az más kérdés, hogy a Nemzeti Front már az elnökválasztás során sem volt hajlandó segíteni a konzervatívokon, így most is kétséges lenne a hajlandóságuk egy esetleges szövetségre.

Elemzések szerint a szocialisták legrosszabb esetben is 283 helyre számíthatnak a végső elszámolásnál, ez pedig csak hattal kevesebb, mint az abszolút többséghez szükséges képviselők száma. A számukra legjobb forgatókönyv szerint viszont akár 319 helyet is szerezhetnek, míg fő riválisuk, az UMP meg kell hogy elégedjen 230–260 hellyel.

Le Figaro, Le Parisien

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.