Egy héttel ezelőtt a szocialisták előnybe kerültek a törvényhozási választások első fordulójában, amit sokan az elnökválasztás harmadik fordulójának is neveznek. A két választás ugyanis kétségkívül összefügg: a mindenkori elnököt adó pártnak általában szüksége van a parlamenti többségre is, hogy eredményesen kormányozhasson. Ugyan a francia politikai rendszerben az államfő a végrehajtó hatalom legerősebb figurája – ellentétben mondjuk Magyarországgal és Németországgal – a fontos kérdésekhez kell a parlament hozzájárulása is.
Szükség
Vasárnap tartják a törvényhozási választások második fordulóját. A tét, hogy a szocialisták megszerzik-e az abszolút többséget, lévén az már az első fordulóban eldőlt, hogy a legtöbb helyet ők kaphatják. Az okozhat még bonyodalmat, ha nem sikerül egyedül többségbe kerülniük, ebben az esetben szükségük lesz a fontos döntésekhez vagy a kormányban is részt vevő zöldek, vagy a szélsőséges Baloldali Front támogatására.
Párizsban sem állnak túl jól a jobboldaliak. Nicolas Sarkozy pártja, a konzervatív UMP az első fordulóban ugyan tűrhető eredményeket ért el, többek közt az exminiszterelnök François Fillon közreműködésével, ám a választókerületek többségében baloldali győzelem várható a Le Monde elemzése szerint. Az egyetlen olyan körzetben ugyanakkor a konzervatívok nyertek – Claude Goasguen révén – ahol már nincs szükség második fordulóra. Ez azt jelenti, hogy a győztes jelölt a szavazatok több mint felét megszerezte, így bejutott a törvényhozásba. A Le Figaro információi szerint a második fordulós vereség elkerülése érdekében a jobboldaliak megpróbálják mobilizálni szavazóikat. Nem elhanyagolható tény, hogy az első forduló országos szinten negatív rekordot hozott választói részvételt tekintve.
Szövetség a radikálisokkal?
A baloldali miniszterelnök, Jean-Marc Ayrault szerint a súlyos vereség elkerülése érdekében az UMP szövetségre készül a Le Pen-féle radikális Nemzeti Fronttal. Ezt azonban a konzervatív jobboldaliak főtitkára, François Copé cáfolta a Le Figarónak adott interjújában. „Nincs semmiféle szövetség a Nemzeti Fronttal – árulta el Copé – Nekem pedig nem kell morális leckéket vennem egy olyan miniszterelnöktől, aki lelkiismeret-furdalás nélkül szövetségre lép a szélsőbaloldali Jean-Luc Mélenchonnal” – utalt a Baloldali Fronttal való szocialista együttműködésre.
A radikális jobboldallal való szövetség elutasítása azért is lehet jelentős, mert az UMP jelöltjei ugyanúgy szövetséges nélkül maradhatnak – néhány független jelölt segítségét leszámítva –, ahogy az Nicolas Sarkozyvel történt az elnökválasztáson. A szocialisták azonban alighanem számíthatnak több helyen a zöldek és a szélsőbaloldali szervezeteket tömörítő Baloldali Front támogatására. Az más kérdés, hogy a Nemzeti Front már az elnökválasztás során sem volt hajlandó segíteni a konzervatívokon, így most is kétséges lenne a hajlandóságuk egy esetleges szövetségre.
Elemzések szerint a szocialisták legrosszabb esetben is 283 helyre számíthatnak a végső elszámolásnál, ez pedig csak hattal kevesebb, mint az abszolút többséghez szükséges képviselők száma. A számukra legjobb forgatókönyv szerint viszont akár 319 helyet is szerezhetnek, míg fő riválisuk, az UMP meg kell hogy elégedjen 230–260 hellyel.
Le Figaro, Le Parisien