Az illető, akit még az év elején őrizetbe vettek, az állambiztonsági tárca miniszterhelyettesének volt a közvetlen munkatársa, a CIA szervezte be, és évekig dolgozott az amerikai hírszerző ügynökségnek – mondták a téma kényes volta miatt magukat megnevezni nem akaró források.
A fontos poszton dolgozó, angolul beszélő „titkár” a „politikai, gazdasági és stratégiai értesülésekért”, valamint a kínai tengerentúli hírszerzői tevékenységről szóló információkért állítólag több százezer dollárt kapott. Az eddig nyilvánosságra került hírekből nem derül ki, hogy ezek az információk milyen mélységben tárták fel a kínai kémhálózat részleteit, illetve buktak-e le miatta hírszerzők, de egyesek szerint a kínai szervezetet jelentős kár érte.
A hongkongi New Way című lap úgy tudja, hogy az illető kezén átment valamennyi, a főnökének szánt irat, levél, így államtitkok tömkelegéhez férhetett hozzá. Az újság szerint akkor szervezték be, amikor az Egyesült Államokban tanult. A szintén hongkongi Oriental Daily szerint csapdát állítottak neki, majd megzsarolták. A tanácsadót vélhetően január és március között vették őrizetbe, de mind Pekingben, mind Washingtonban hallgattak róla, s most sem hajlandóak kommentálni az ügyet.
Kínai forrásokból a médiának nem sikerült megtudnia, hogy ki pontosan a gyanúsított, illetve hogy mely miniszterhelyettesnek dolgozott, de állítólag magát a politikust is felfüggesztették, és folyik a kihallgatása. Az incidens az egyik legkomolyabb nyilvánosságra került kémügy Kína és az Egyesült Államok között 1985 óta, amikor Jü Csiang-seng, a kínai hírszerzés egyik alkalmazottja Amerikába disszidált, és egyebek mellett elárulta, hogy egy nyugállományú CIA-elemző kémkedik Kínának.

QR-kódos csalás terjed parkolóautomatáknál