A szóbeli megállapodást már megkötötték

Az európai vezetők megkapták a húszak (G20) többi vezetőjének szóbeli támogatását az euróövezet nagy léptékű, bár a piacok által vártnál lassabb megreformálásához.

TK
2012. 06. 20. 7:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az európai vezetők beszámoltak a bankrendszer integrálásának – az úgynevezett bankuniónak – tervéről, amit régóta sürget a többi között az Egyesült Államok, mert ez megtörheti a bankok és a megmentésükre kényszerülő kormányok kölcsönös pénzügyi fertőződésének körét.

Nem csodaszer

Az intézkedések „nem csodaszerek, amelyek már a jövő héten vagy két hónapon belül mindent megoldanak, de minden lépés a nagyobb európai integráció, és nem pedig a felbomlás felé mutat” – így kommentálta az eredményeket Barack Obama amerikai elnök a csúcstalálkozó végeztével. Timothy Geithner amerikai pénzügyminiszter úgy vélte, hogy a közös valuta alátámasztására szolgáló euróövezeti költségvetési és bankunió megerősített keretei segítenek helyreállítani a gazdasági növekedést Európában, és csökkenteni fogják a hitel költségét az eladósodott országok számára.


„Elültettük az összeurópai fellendülési terv magjait. Nem baj, ha soká tart, az a fontos, hogy jól csinálják” – mondta a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezérigazgatója, Christine Lagarde.

Az unió védelme

A Húszak közös nyilatkozatában az euróövezeti vezetők aláírták, hogy „minden szükséges intézkedést megtesznek a pénzügyi unió védelmére, konkrét döntéseket fontolnak meg a pénzügyi rendszer integráltabb szerkezetének kialakítására”, beleértve a bankuniót, vagyis a közös bankfelügyeletet, a bankok tőkefeltöltésének magántőkére több felelősséget és terhet rakó új szabályozását, a bukott bankok felszámolását és a betéteseknek szóló garanciákat. A költségvetési fegyelemmel és a növekedés ösztönzésével együtt ezek „fontos lépések a nagyobb költségvetési és gazdasági integráció felé” a közös nyilatkozat szerint.


A húszak általában is elkötelezték magukat a világgazdaság támogatására, kijelentvén, hogy a költségvetési mozgástérrel rendelkező országok készek egyeztetni költségvetési ösztönző intézkedéseket, ha a világgazdaság jelentősen romlana.

Az Egyesült Államok elnöke ígéretet tett a közös közleményben arra, hogy igyekeznek elkerülni a gazdaság megrendítését a jövő év elején, amikor náluk adókedvezmények járnak le és kiadáscsökkentések lépnek életbe.

Bevásárlás

Az olasz kormányfő javasolta, hogy az euróövezeti mentőalapok (EFSF, ESM) vásárolhassanak nagy hozamú euróövezeti állampapírokat. Ez nem került bele a közös közleménybe, de a francia államfő, Francois Hollande azt mondta, hogy az elképzelést hamarosan megvitatják a péntekre tervezett német-francia-olasz-spanyol csúcstalálkozón.


Válaszlépésre készül Oroszország?

Moszkva válaszlépésként szintén korlátozni fogja egyes amerikai állampolgárok beutazását Oroszországba, ha Washingtonban elfogadják az úgynevezett Magnyitszkij-törvényt, amely megtiltaná bizonyos orosz tisztségviselők belépését az Egyesült Államokba – jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök a mexikói Los Cabosban.

Az amerikai indítvány Szergej Magnyitszkij orosz ügyvéd nevét viseli, aki máig tisztázatlan körülmények között halt meg egy orosz börtönben 11 hónap fogva tartás után, 2009 novemberében. A törvény 60 orosz tisztviselő beutazását tiltaná meg az Egyesült Államokba, akiket felelősnek tartanak az ügyvéd haláláért.

Magnyitszkij a Hermitage Capital amerikai befektetési alapnak dolgozott, s azután vették őrizetbe, hogy orosz rendőröket korrupcióval, az alap pénzének ellopásával vádolt meg egy vizsgálat folyamán tett vallomásában. Magnyitszkijt adócsalás vádjával vették őrizetbe 2008 őszén, de a tárgyalást nem érte meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.