Bolygónk jövője a tét

Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár beszédével megnyílt szerdán az ENSZ fenntartható fejlődésről szóló, nagyszabású Rio+20 tanácskozása Brazíliában.

WA
2012. 06. 20. 16:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ban Ki Mun úgy fogalmazott, a húsz évvel ezelőtti Rio de Janeiró-i Föld-konferencia óta túlságosan is lelassult a haladás a fenntartható fejlődés terén. „Most van még egy esélyünk” – mutatott rá arra, hogy az ENSZ milyen fontosnak tartja a mostani csúcsot.

 


A tanácskozáson részt vevő állam- és kormányfők – több mint százan – olyan kérdésekre keresnek választ, mint az éghajlat változása, a szegénység és az éhezés.

Drámai hangvételben az Aral-tóról

A mára csaknem teljesen kiszáradt Aral-tó védelmében szólalt fel drámai hangvételben Tádzsikisztán.

A mai méreténél egykor négyszer nagyobb tó veszélyeztetett helyzete fenyegető következményekkel lehet a környezetre, de Közép-Ázsia valamennyi országának társadalmára – fogalmazott a Tádzsikisztán fővárosában, Dusanbéban kibocsátott közleményében Emomali Rahmon tádzsik elnök, aki szerint segítséget csak az jelentene, hogy a régióban közös stratégiát dolgoznának ki a vízkészletek racionális felhasználására.


Mivel a tavat tápláló folyók, az Amu-darja és a Szir-darja vízét egyre inkább a gyapotültetvények öntözésére használják, a Kazahsztán és Üzbegisztán határvidékén fekvő Aral kiszáradóban van: felülete az 1960-as 68 900 négyzetkilométerről 2010-re 13 900 négyzetkilométerre apadt.

A tó kiszáradása megváltoztatta a térség klímáját és a víz minőségét. A halászat és más, egykor fejlődő part menti iparágak tönkrementek.

A katasztrofális mértékű kiszáradásra először 2003-ban, a NASA műholdfelvételei nyomán figyelt fel a világ.

Az első és legnagyobb tengeri rezervátum

A Maldív-szigetek lesz a világ első és legnagyobb tengeri rezervátuma – jelentette be az ország államfője. Az Indiai-óceánon lévő, több mint ezer szigetből álló országban ezentúl csak környezetbarát módon lehet halászni, és tiltva lesznek olyan pusztító technikák, mint a mélytengeri, vagy a vonóhálóval történő halászat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.