Konkurenciát kapna a Panama-csatorna

Gyakran emlegetett, bár soha meg nem valósított tervvel állt elő Nicaragua: csatornát kíván építeni az Atlanti- és a Csendes-óceán között.

PR
2012. 06. 16. 16:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szakemberek által kevéssé valósnak tartott, 30 milliárd dollár értékűre becsült terv már a XX. század elején felmerült, de végül amerikai geopolitikai megfontolásokból a néhány száz kilométerre délebbre fekvő Panama javára döntöttek. „Földrajzi fekvését kihasználva Nicaragua történelmi törekvését szeretné megvalósítani” a két óceánt összekötő második csatorna megépítésével – mondta Jaime Incer, az elnöki hivatal illetékese.

Daniel Ortega elnök baloldali kormánya a múlt héten nyújtott be a parlamentbe egy törvénytervezetet egy több mint 200 kilométer hosszú csatorna tíz éven belüli felépítéséről hat lehetséges vonalat vázolva. A kormány közös állami és magánbefektetéssel képzeli el a beruházást, az államnak 51 százalékos tőkerészesedése lenne a csatornában. Incer szerint hat ország – Kína, Venezuela, Brazília, Oroszország, Japán és Dél-Korea – érdeklődött a terv iránt.

„Egy álom”

Megfigyelők azonban szkeptikusak a tervet illetően, szerintük ugyanis a világgazdasági válság és a Nicaraguában uralkodó jogi bizonytalanság miatt korai lenne a beruházás. Mások szerint ezzel kívánják elterelni a lakosság figyelmét az ország belső problémáiról. „Nehéz elképzelni, hogy ebből a közeli években konkrét beruházás legyen. Európában recesszió van, Japánban is, Kínában megszűnőben a növekedés és Oroszországban (amelyet Nicaragua a projekt legnagyobb beruházójának tekint), nyomott a gazdasági helyzet” – mondta José Pallais jogász, volt parlamenti képviselő. Pallais szerint a csatorna javítaná Közép-Amerika és Karib-térség Haiti után második legszegényebb országának gazdasági helyzetét, de szerinte egyelőre ez csak „egy álom”.

„Nem elegendő”

Incer ugyanakkor hangoztatta: a hatóságok „külföldi cégektől” beruházási ajánlatokat kaptak, bár azt beismerte, hogy az első kapavágás még messze van. A helyi hatóságok szerint Nicaraguában minden feltétel megvan a Panama-csatorna konkurensének megépítéséhez, a meglévő csatorna „nem elegendő” a szükségletek kielégítéséhez. Az 1914-ben megnyitott Panama-csatornán jelenleg hatalmas bővítési munkák folynak. Amióta 1999-ben az Egyesült Államok visszaadta Panamának, a 80 kilométer hosszú csatorna, amelyen a világkereskedelem 5 százaléka halad át, több mint 6 milliárd dolláros jövedelmet biztosított az országnak.

Alberto Aleman, a Panama-csatorna ügyvezető igazgatója nem aggódik, szerinte a csatorna versenyképes, és minden beruházási tervet kedvezőnek vélt a térségben. Costa Rica viszont, amellyel Nicaragua több mint egy évszázada konfliktusban áll egy határfolyó használata miatt, túlméretezettnek nevezte a tervet, és magyarázatot követelt a jövőbeli csatorna elhelyezkedésével kapcsolatban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.