Nagyot hibázott kormányon a Munkáspárt a bevándorlók ügyében, rossz döntés volt 2004-ben az új EU-tagállamokból érkezőket kontrollálatlanul beengedni, ezért kormányon limitálják majd az unióhoz frissen csatlakozó országból érkezők munkavállalását. Ezt mondta az Institute for Public Policy Research (IPPR) think tank előtt Ed Miliband, a brit baloldali párt vezetője. A bátyja, David Miliband által vezetett intézet előtt Miliband keményen kritizálta elődjét, Gordon Brownt is a téma kapcsán, a fiatal politikus egyébként már a 2010-es választási vereségük idején is így tett.
A Munkáspárt nem törődött azokkal, akik nem profitáltak a bevándorlásból, nem vizsgálták meg, hogy az így elért növekedés kinek a malmára hajtja a vizet, ezért a baloldal ezen a téren elveszítette hitelességét – közölte Miliband, hozzátéve: beszélni, gondolkodni a bevándorlásról még nem jelent bigottságot. Utóbbi kifejezés egyértelmű célzás Brown két évvel ezelőtti kampányban tett elszólására. Történt ugyanis, hogy egy önmagát büszke Munkáspárt-támogatónak tartó asszony a korteskedés alatt keményen odamondott az akkori brit miniszterelnöknek: bírálta a közbiztonság, az adók és a bevándorlás miatt is. Erre Brown egyszerűen bigottnak nevezte a nőt, ami két dolog miatt is visszaütött a baloldalra. Egyrészt mert választási hadjáratukban az átlagember megszólítását és megnyerését tűzték ki legfőbb célul, másrészt Brown 2007-ben meghirdette: brit állást a brit embereknek.
Miliband hibának tartja, hogy nem vezettek be legalább ellenőrző intézkedéseket a Közép-Európából érkezők esetében, és elismeri: nem jól mérték fel, mennyi ember fog érkezni ezekből az országokból. Mindezt azzal indokolta, hogy Tony Blairék túl optimisták voltak a globalizáció hatásaival kapcsolatban. A brit közszolgálati média arról ír: Miliband a téma kapcsán a Munkáspárt hagyományos retorikai fogásait sem hagyta ki. „Megvédjük a bevándorlás gazdasági, társadalmi, kulturális előnyeit – áll a cikkben. – Semmi rossz nincs abban, ha valaki lengyel építőmunkásokat, svéd pótmamákat vagy francia szakácsokat alkalmaz, de fel kell mérnünk, hogy a helyi tehetségeket hol zárják el a lehetőségektől.”
A London Evening Standard is beszámolt a milibandi gondolatokról: ebben a cikkben az is szerepel, hogy David Cameronnal szemben állítja az ifjú pártvezető, hogy pusztán a határellenőrzés nem elég. A lap arról is beszámol, hogy az elnököt vélhetően baloldali képviselői bátorítják, akik a közelmúltban rendre felvetették a bevándorlást, mint azt a témát, amely miatt rengeteg kritikát kapnak még elkötelezett választóiktól is.
A baloldali Guardiannek Miliband videointerjút is adott, ebben elmondta új programját, valamint hozzátette: a bevándorlásnak ára van, és ez nem egyenlően oszlik el a társadalomban. Yvette Cooper árnyék-belügyminiszter pedig a konzervatív Timesba írt cikket a napokban erről: az emberek úgy érezték, a rendszer nem fair, és a politikusok nem hallgattak rájuk. A Migration Watch UK szellemi műhely üdvözölte is az írást, ám megjegyezték, hogy egy kicsit túlzás ez attól a párttól, amelyik kormányon minden véleményt és javaslatot figyelmen kívül hagyott.