A Nagy-Britanniában működő Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja nevű szervezet szerint az Aleppo tartományban elkövetett vérengzés áldozatai milicisták voltak. Az állami tévétársaság „brutális terrorista vérfürdőnek” nevezte az esetet. A londoni székhelyű jogvédő szervezet azt is hozzátette, hogy a kormányerők az érintett területen több települést lőttek az elmúlt napokban.
A londoni székhelyű jogvédő szervezet hozzátette, hogy a kormányerők az érintett területen több települést lövettek az elmúlt napokban. Ezzel párhuzamosan aktivisták azt közölték a Reuters hírügynökséggel, hogy a hadsereg tüzet nyitott a Bassár el-Aszad elnök ellen tüntetőkre Aleppóban, a gépfegyveres támadásban legalább tízen meghaltak.
A SOHR arról is beszámolt pénteken, hogy további négy magas rangú katonatiszt dezertált a szíriai hadseregből. Egy, a szervezet által nyilvánosságra hozott videó szerint két ezredes és két dandártábornok hagyta ott a sereget. A csoport szerint a dezertálás csütörtökön történt, azon a napon, amikor egy gyakorlórepülésen részt vevő szíriai ezredes MiG-21-es vadászgépével a szomszédos Jordániába menekült, ahol politikai menedéket kért és kapott a helyi hatóságoktól.
Pénteken Homszban folytatódtak a súlyos összecsapások a kormányerők és a felkelők között, aktivisták szerint a hadsereg újra lövette a várost. A településen csütörtökön legalább 168 halálos áldozatot követeltek a harcok, ez volt a legvéresebb nap Szíriában április 12-e óta, amikor elvileg életbe kellett volna lépnie a Kofi Annan nemzetközi megbízott által tető alá hozott tűzszünetnek. A rossz biztonsági helyzet miatt a vöröskereszt csütörtökön feladta a próbálkozást, hogy kimenekítse Homszból a sebesülteket és a civileket.
Helyi aktivisták szerint a városban „katasztrofális állapotok” uralkodnak, a lakosság nagy része már elhagyta a települést, az ott ragadtak pedig megpróbálnak kitörni az ostromgyűrűből. A hónapok óta tartó ostrom során Homsz infrastruktúrájának hetven százaléka elpusztult – közölte egy aktivista az AFP hírügynökséggel.
Az ENSZ Humanitárius Ügyek Koordinációs Hivatalának (OCHA) pénteki jelentése szerint a közel-keleti országban másfél millió ember szorul humanitárius segélyre, a nemzetközi segélyszervezeteknek azonban jelentős nehézségeket jelent a rászorulók elérése. Az ENSZ Világélelmezési Programja (WFP) június közepéig 461 ezer szíriainak nyújtott élelmiszersegélyt, a szervezet júliusra 850 ezer rászorulóhoz akar eljutni. Eddig 86 ezer szíriai menekültet vettek nyilvántartásba a szomszédos Törökországban, Jordániában, Libanonban és Irakban.
Orosz figyelmeztetés Szíriának
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter pénteken felszólította Szíriát, hogy tegyen „sokkal többet” az ENSZ által támogatott Annan-terv megvalósítására, ugyanakkor azt is szorgalmazta, hogy a külföld gyakoroljon nyomást a felkelőkre az erőszak megfékezésére.
A politikus szíriai kollégájával folytatott szentpétervári megbeszélését követően azt mondta, a damaszkuszi kormány kész visszavonni csapatait a városokból, amennyiben a lázadók is így cselekednek, és utalt rá, hogy Moszkva nemzetközi támogatást keresne egy ilyen értelmű megállapodáshoz.
A bejelentéssel egy időben Kofi Annan, az ENSZ és az Arab Liga különmegbízottja Genfben a szíriai válság megoldására sürgette a nagyhatalmakat, kérve, hogy gyakoroljanak nyomást Damaszkuszra és a felkelőkre az erőszak megállítása érdekében. A helyzet megvitatására június 30-ára Genfbe hívta a nagyhatalmak képviselőit.