A törvény fő rendelkezését jogszerűnek és alkotmányosnak minősítette a testület: ez kötelezi a hatóságokat, hogy ellenőrizzék az igazoltatott vagy letartóztatott személyek bevándorlási státuszát – ha „alapos okuk van feltételezni”, hogy az illető illegálisan tartózkodik az országban. A bírók szerint a lakhatási engedély vizsgálatához már eddig is joga volt a rendőri testületnek, az új törvény ezt nem szélesíti ki, csak kötelezővé teszi. A másik három rendelkezés esetében azonban a kormány ügyvédeinek adott igazat a legfelsőbb bíróság. A testület megállapította, hogy ezek olyan felhatalmazást adnak Arizona állam kezébe, amely aláássa a szövetségi szervek és törvények hatáskörét. Továbbra sem fog tehát bűncselekménynek számítani, ha a bevándorló nem regisztrálja magát az állami hivataloknál, vagy munkavállalási engedély nélkül állást keres, és a rendőrségnek nem lesz joga letartóztatni bárkit csupán azért, mert illegális tartózkodás gyanúja merült fel ellene.
A bírák 5-3 arányban utasították el az ez első két, míg 6-2 arányban a törvény utolsó részletét. A testület konzervatív tagjai fenntartották volna a most alkotmányellenesnek bélyegzett rendelkezéseket is, mivel szerintük azok nem a szövetségi törvénnyel, csupán a jelenlegi kormány céljaival állnak ellentétben. Antonin Scalia, akit általában a leginkább jobboldali irányultságú bírának tartanak, külön tiltakozó véleményt tett közzé, melyben nem csupán társai döntését, de Barack Obama politikáját is kritizálta. „Miközben az ügyet tárgyaltuk, az elnök új programot jelentett be, mely bizonyos illegális bevándorlóknak szabad tartózkodást biztosít. Lehetséges, hogy ez a »helyes döntés«, ahogy Obama fogalmaz. Az azonban megdöbbentő, hogy Arizonának sincs joga betartatni azokat a bevándorlási törvényeket, amelyeket a kormányzat egyszerűen semmibe vesz” – fogalmazott a Scalia.
A kérdésben az elnökválasztási kampány főszereplői is megszólaltak. Mitt Romney, a republikánus jelölt rövid közleményt adott ki, melyben leszögezte, szerinte „minden államnak joga van biztosítani határait”. Barack Obama örvendetesnek nevezte a három rendelkezés eltörlését, és megígérte, kormánya továbbra is küzdeni fog a faji alapú megkülönböztetés ellen – bár az ügy hivatalosan nem is erről, hanem a szövetségi kormány jogairól szólt. A következő bírósági megmérettetésre sem kell már sokat várni: a bírák jelezték, hogy az egészségbiztosítási törvénnyel kapcsolatos döntésüket csütörtökön fogják közölni.
(The New York Times, nytimes.com)

Megkérdezték Ruszin-Szendi Romuluszt, hogy valóban dicsőítette-e Ukrajnát a NATO ülésein – videó