Montenegró sínre került

Sínre került Montenegró, a kicsiny nyugat-balkáni ország európai integrációs ügye.

KA
2012. 06. 26. 12:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tárgyalások várhatólag több évet vesznek majd igénybe. A tagságra pályázó országnak a jelenlegi követelmények szerint összesen 35 témafejezet tekintetében kell eleget tennie különböző kötelezettségeknek. Lényegében át kell vennie, saját nemzeti jogrendjébe be kell illesztenie azokat az uniós jogi előírásokat, amelyek az EU-ban eddig megszülettek. Ez tehát folyamatosan bővülő kötelezettség, és minél később kezdi meg egy ország a tárgyalásokat, annál több előírást tartalmaznak a „közös vívmányok”.

Adott esetben a csatlakozó ország derogációt harcolhat ki magának a tárgyalásokon, ami azt jelenti, hogy egyes előírások betartásához csak hosszabb-rövidebb adaptációs időszak után kell csatlakoznia. A tagjelölt a jogi előírások mellett köteles átvenni azokat a közös szakpolitikai célkitűzéseket is, amelyekben az uniós országok megállapodtak.

Évek óta helyben topog

Európában a Nyugat-Balkánt immár mindenütt uniós országok veszik körül, és a térség integrációja tekinthető az EU legközvetlenebb, nagy politikai kihívással felérő, lényeges bővítési feladatának. A térségen kívüli országok közül Izland gyors ütemben, eddig komolyabb problémák nélkül folytatja EU-csatlakozási tárgyalásait, a szintén tagjelölt Törökország ügye azonban évek óta egy helyben topog.

Szlovénia 2004-ben csatlakozott az EU-hoz, 2007-ben pedig az euróövezethez, Horvátország tavaly nyáron, a magyar elnökség utolsó napján tudta eredményesen lezárni az EU-csatlakozási tárgyalásokat, így – a ratifikációs eljárások után – jövő nyáron uniós taggá válhat. Immár Szerbia is tagjelöltnek számít, de még nem kapott Brüsszeltől tárgyaláskezdési időpontot.

Görögország keresztbe tesz

Macedónia előrehaladását Görögország akadályozza, mert eddig nem sikerült megállapodni az ország elnevezéséről, Görögországnak van ugyanis egy Makedónia nevű tartománya. Albániát korábban Montenegróval együtt akarták kezelni, de az előző években súlyos belpolitikai válságban vergődött az ország, ami hátravetette az integrációs folyamatot. Bosznia-Hercegovina csak a legutóbbi időben kezdi mutatni egy működőképes állam képét. Koszovó áll a sor legvégén, hiszen a 27 közül öt EU-ország nem is ismeri el a Szerbiától elszakadás jogszerűségét.

A 625 ezer lakosú Montenegró számára az uniós miniszterek szerint a korrupció és a szervezett bűnözés elleni küzdelem terén adódik a legtöbb teendő ahhoz, hogy felkészültnek mondhassa magát az uniós tagságra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.