Murszi letette az esküt

Letette a hivatali esküt szombaton az egyiptomi alkotmánybíróság előtt Mohamed Murszi, az arab ország ötödik köztársasági elnöke.

TK
2012. 06. 30. 15:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Esküszöm a mindenható Istenre, hogy őrködni fogok a köztársaság intézménye felett, tiszteletben tartom az alkotmányt és a törvényeket, és megvédem a nép érdekeit. Ma az egyiptomi nép lerakta egy új élet, a teljes szabadság, egy igazi demokrácia alapjait” – jelentette ki az eskü utáni rövid beszédében.


Máher Szerri, a bíróság egyik tagja a ceremónia elején azt mondta: „Ma tanúi vagyunk a második köztársaság születésének.” A beiktatási ceremónia a tervezett helyi 11 óra helyett kétórás késéssel kezdődött el.


Mint már több korábbi politikai esemény, a hivatali eskü letétele is erőpróba volt az országot vezető Legfelsőbb Katonai Tanács és a legnagyobb támogatottsággal bíró, mérsékelten iszlamista Muzulmán Testvériség között. Utóbbi ragaszkodott ahhoz, hogy saját jelöltje, a megválasztott elnök a hagyományokhoz híven a parlament előtt tegye le az esküt, amelyet azonban a katonai tanács több mint két héttel ezelőtt a legfelsőbb bíróság határozatára hivatkozva feloszlatott. A Muzulmán Testvériség viszont – amelynek támogatottsága parlamenti mandátumainak számában is tükröződött – nem ismeri el a törvényhozás feloszlatását.

A Fegyveres Erők Legfelsőbb Tanácsa azon az állásponton volt, hogy Murszinak a legfelsőbb bíróság előtt kell letennie az esküt. A megválasztott elnök végül engedett ennek a követelésnek, de annyiban szembeszállt a hadsereggel, hogy már az előző napon több tízezer híve előtt, a népfelkelés jelképévé vált kairói Tahrír téren jelképesen letette az esküt. Mint mondta, megbízatását a néptől kapta.

A katonai tanácsnak elvben vasárnapig kellene átadnia a hatalmat a polgári vezetésnek, a tanácshoz közel álló források azonban közölték, hogy ezt minden valószínűség szerint határozatlan időre elhalasztják. A tanács vezetője, az ideiglenes államfő, Huszein Tantávi marsall pedig védelmi miniszterként a kormányban maradhat. Tantávi a tavaly februárban megbuktatott Hoszni Mubarak elnöksége alatt két évtizeden át töltötte be ezt a posztot.

Murszi pénteken a Tahrír téren – nyilvánvalóan a katonai tanácsnak üzenve – kijelentette, hogy a forradalom mindaddig folytatódik, amíg minden célja nem teljesül, az elnök jogköreit pedig senki sem csorbíthatja. A hatalmas tömeg a beszéd után követelte, hogy az országot irányító katonai tanács haladéktalanul adja át a hatalmat a polgári kormánynak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.