Az Indonézia és Ausztrália között elhelyezkedő, nyersanyagokban gazdag, de koldusszegény szigetországnak mintegy 6,3 millió lakosa van. A valaha holland, angol és brit gyarmati uralom alatt álló, majd az I. világháború után Ausztrália fennhatósága alá került terület 1975-ben nyerte el függetlenségét. A Brit Nemzetközösség tagja.
A választások súlyos alkotmányos válság közepette zajlanak. 2011 augusztusában ugyanis a parlament felmentette tisztségéből a kormányfői posztot 2002 óta betöltő, de betegsége miatt hosszú külföldi gyógykezelésre kényszerült Sir Michael Somare-t, és Peter O\'Neillt választotta meg helyére, akit a főkormányzó kinevezett. A hazatérő Somare panaszára a legfelső bíróság törvénytelennek minősítette leváltását, és visszahelyezte őt tisztségébe. Azóta tart a hatalmi harc, s mindkét kormányfő magát tekinti legitimnek.
Tekintettel arra, hogy sok település az isten háta mögött fekszik, és csak hosszú gyalogúttal vagy vízi úton, kenuval érhető el, a választás két héten át zajlik, s az eredmény kihirdetésére valószínűleg csak augusztusban kerül sor. A 109 képviselői helyért 3500 jelölt verseng.