Orbán Viktor magyar, Donald Tusk lengyel és Robert Fico szlovák kormányfő Petr Necas cseh miniszterelnök meghívására pénteken Prágában tárgyalt, hogy egyeztessék álláspontjukat az Európai Unió jövő heti miniszterelnöki csúcstalálkozója előtt. A kormányfők a tanácskozást követő sajtótájékoztatón hangsúlyozták, hogy az európai pénzügyek rendbetétele érdekében mélyreható változásokra van szükség. Egyetértettek abban, hogy a gazdasági és monetáris unió jövőjéről szóló vitába minden uniós tagállamnak be kellene kapcsolódnia.
„Nem élhetünk abban a hitben, hogy az euróövezetet külön lehet választani az Európai Uniótól. Az euróövezetnek nem kellene egyedül tárgyalnia témáiról, hanem párbeszédet kellene folytatnia a többiekkel is, mert az összekapcsolódás mélyebb” – fejtette ki Fico, Szlovákia kormányfője, akinek hazája a V4-ek közül egyedüliként már bevezette a közös fizetőeszközt, az eurót.
Nem egyszerűen reformok
„Azok a változások, amelyek országainkban zajlanak, azok nem egyszerűen reformok. Sokkal többről van szó. Sokkal mélyebb és erősebb dolgokról, mint a reformok. Ezek valójában megújulási politikák, és ha mindannyian elvégezzük a munkánkat, s Magyarország igyekszik ezt megtenni, akkor egy egész megújult Közép-Európát fogunk látni majd néhány év múlva közös munkánk eredményeképpen” – jelentette ki Orbán.
A miniszterelnökök egyetértettek abban, hogy a gazdasági növekedést támogató politikára van szükség, és hogy elfogadhatatlan számukra a kohéziós politika megvalósítására szánt pénzalapok csökkentése. „Egyetlen olyan európai uniós eszköz van, amely bizonyítottan növekedést eredményezett, ez a kohéziós alapok” – mutatott rá a magyar kormányfő.
„A mi álláspontunk az, hogyha tényleg növekedést akar Európa, akkor nem szabad hozzányúlni a kohéziós alapokhoz. Az nem egy fikció, vágyálom, terv, ez az egyetlen bizonyítottan növekedést eredményező eszköz” – húzta alá Orbán. Megemlítette, hogy a kohéziós alapok felhasználása következtében sok-sok munkahely jött létre. „Ez egy olyan tény, amire a közös levél kellő súllyal hívja fel a figyelmet” – szögezte le a miniszterelnök.
Nem lehet áldozat
„A kohéziós politika nem lehet áldozata a többéves költségvetésben esetleg eszközölt megszorításoknak” – olvasható a visegrádi miniszterelnökök levelében. A prágai visegrádi miniszterelnöki csúcstalálkozó a V4-es cseh elnökség záró rendezvénye volt. A kormányfők a sajtóértekezleten „pozitívnak” és „nagyon pragmatikusnak” minősítették a cseh elnökséget.
A kormányfők egybehangzóan azt állították, hogy a V4-ek súlya az Európai Unióban növekszik, s a közös fellépés továbbra is mind a négy állam érdeke, bár természetes, hogy mindenkinek megvannak a maga nemzeti érdekei is. Orbán szerint a közös érdek egyebek között abból adódik, hogy a régió „a német és az orosz világ” között terül el, ami sok mindent meghatároz. Csehország után egy évig Lengyelország lesz a visegrádi csoport elnöke.
Álljuk a sarat
Orbán Viktor a visegrádi miniszterelnökök pénteki prágai találkozója utáni sajtóértekezleten az MTI tudósítójának kérdésére azt mondta: a magyar rendszer „jól állja a sarat, de nem vagyunk a rendszerrel elégedettek. 2010-ben egy, még az elődeink által fölépített, rendkívül bonyolult rendszert örököltünk meg. Tapasztalataink közel vannak a csehek tapasztalataihoz. A következő ciklusban, tehát 2014-et követően egy sokkal egyszerűbb, sokkal átláthatóbb, sokkal kevésbé bürokratikus rendszert kell majd működtetnünk. Ezen már dolgozunk.”
A magyar miniszterelnök a legfontosabb kérdésnek azt nevezte, hogy hogyan lehet az európai normák szerint támogatni a magyar vállalkozásokat, hogy azok a mostaninál jóval nagyobb arányban legyenek képesek indulni az európai uniós források megszerzéséért.
Petr Necas cseh miniszterelnök azt reméli, hogy az Európai Unió (EU) még a nyár folyamán felújítja a cseh támogatási programok finanszírozását. „A kormány nagyon intenzíven dolgozik ezen a feladaton, s nagyon intenzív tárgyalások folynak az Európai Bizottsággal (EB) is. Konkrét akcióprogramunk van pontos feladatokkal és időpontokkal, amelyet teljesítünk. A helyzetről folyamatosan konzultálunk az EB illetékeseivel, s reméljük, hogy a támogatási programok finanszírozását legkésőbb a nyár végén felújítják” – jelentette ki Necas a visegrádi miniszterelnökök pénteki prágai találkozója utáni sajtóértekezleten az MTI tudósítójának kérdésére. A miniszterelnök elismerte: „nagyon súlyos problémáról van szó, amely hatással van a közkiadásokra és a költségvetésre is”.