„Orbán korántsem diktátor, hanem mindenekelőtt magyar hazafi”

Vezető osztrák lapok a magyar kormányról, Áder János bécsi látogatásáról és Wolfgang Schüssel exkancellár budapesti nyilatkozatáról cikkeztek.

BL
2012. 06. 02. 17:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Reinhard Olt, a Frankfurter Allgemeine Zeitung német konzervatív napilap tudósítója azokról a bírálatokról írt, amelyeket Wolfgang Schüssel exkancellár „kapott” Ausztriában az után, hogy Budapesten elismerően szólt a magyar kormány tevékenységéről. Olt az osztrák Der Standardban megjelent vendégkommentárjában a „fősodorbeli média elátkozási rituáléjának” nevezte Schüssel „üdítően és találó módon dicsérő” szavainak ausztriai kritikáját. Emlékeztetett: Schüssel megköszönte, hogy az első Orbán-kabinet védelmébe vette kormányát a tervezett európai szankciókkal szemben 2000-ben. Olt úgy fogalmazott, hogy az előző szocialista-liberális kormányok „csaknem tönkretették” Magyarországot. Ennek megfelelő az örökség, amellyel a jelenlegi kormány igyekszik megbirkózni, „nagyon is nem konvencionális eszközökkel” – írta a szerző.

A kormányt bírálók a média ellenőrzésének szándékával vádolják Orbánt, de az MSZP és a DK sem vitathatja komolyan, hogy szükséges a „nem éppen a külföldi kiadók és kereskedelmi televíziók közreműködése nélkül létrejött, vadul burjánzó médiatájkép nyugati gyakorlat szerinti szabályozása és visszanyírása” – jegyezte meg. A bírálók tudatosan figyelmen kívül hagyják egyebek között, hogy a mostani kormány „az első volt, amely erőteljesen fellépett a cigánygyűlölet miatt betiltott gárdák” ellen. Hozzátette: a magyar EU-elnökség alatt magyar kezdeményezésre írták elő a kötelező romastratégiák készítését. „Orbán korántsem diktátor, hanem mindenekelőtt magyar hazafi” – fogalmazott. De a hazafiság, a hazaszeretet „a szép új világban” visszatetszést kelt. A helyzet a Béccsel szembeni, végül kudarcot vallott 2000-es fellépésre emlékeztet, amikor 14 tagállam helyeselte a tizenötödikkel, Ausztriával szembeni szankciókat – írta Reinhard Olt.

Áder megvédte hazáját

A Die Presse Áder János államfő pénteki bécsi nyilatkozatából kiemelte, hogy megvédte hazáját a nemzetközi bírálatokkal szemben. „Balzsam a magyar sebekre„, hogy Schüssel elismeréssel adózott a „modern patriotizmusnak” – írta a konzervatív lap. Felidézte: a magyar államfő úgy fogalmazott, hogy „minden dicséret jólesik”. Heinz Fischer osztrák elnök „sokkal visszafogottabb volt”, kijelentve, Schüssel „szabad állampolgár”, és neki „nem szükséges” és „nem is helyénvaló” állást foglalnia az ő szavairól.

Félnek Horthytól

A Der Spiegel német hetilap internetes kiadása Új Horthy-kultusz Magyarországon – A kormányzó reneszánsza címmel közli Keno Verseck írását. A szerző szerint az „egyre öntudatosabb” jobboldali radikálisok Horthy Miklóst és a „náci korszak” egy íróját, Nyirő Józsefet ünneplik, az új „kultusz” támogatói között pedig vannak olyan személyiségek is, akik „Orbán Viktor kormányfő párttársai”. Úgy vélte, a „megrögzött antiszemita” Horthy körül formálódó kultusz „egy népi-nacionalista reneszánsz része, amelynek ügyét a szélsőjobb évek óta sikerrel mozdítja előre, most pedig a Fidesz is lelkesen támogatja”.

Terjed a szembenállás

A „növekvő mértékben euroszkeptikus közép-európai vezetőkhöz” való csatlakozásként értékelte a The Wall Street Journal (WSJ) című amerikai üzleti napilap európai kiadásának internetes változatában megjelent írás Orbán Viktornak a Fókuszban a nemzeti érdek című nemzetközi konferencián mondott beszédét. Mondandójából a WSJ azt emelte ki, hogy az országnak más megoldást kell találnia az adósságválságból való kijutásra, mint amit az Európai Unió diktál. Orbán a lap szerint beszédével azt a képet igyekezett erősíteni, hogy Magyarország szabadságharcot vív. A cikk felhívta a figyelmet: az EU-val való szembenállás Lengyelországból is hallható. Marek Belka jegybankelnök nemrég azt mondta, hogy „az úgynevezett Nyugat” elvesztette a bölcsesség monopóliumát, és a feltörekvő gazdaságok hozzájárulhatnak a növekedés, a pénzügyek és szabályozás új modelljéhez.

Paul Lendvai Nagy-Britanniában

A legutóbbi időkig úgy tűnt, hogy az EU új tagországainak elkötelezettsége az unió politikai értékei iránt nem vonható kétségbe, és a több évtizedes egypárti uralom után a demokrácia győzelmét mindenki véglegesnek tekintette, Magyarország azonban most próbára teszi ezt a vélekedést – írta a Financial Times szerkesztője, Stefan Wagstyl. A gazdasági napilap online kiadásában közzétett írás Paul Lendvai Magyarországról szóló könyvének most megjelent angol kiadása kapcsán megjegyzi: sok bíráló úgy látja, hogy Orbán Viktor kormányfő „tekintélyelvű államot épít a Duna partján, ráadásul ingatag gazdasági alapokra”.

Wagstyl szerint Lendvai helyesen állapítja meg, hogy jórészt Orbán Viktor a felelős azért, hogy Magyarország veszélyes útra lépett. A 2010-ben aratott hatalmas győzelem lehetőséget adott a kormányfőnek a konszenzusteremtésre a gazdasági reformokhoz, valamint az EU és az IMF támogatásának biztosítására. Orbán Viktor azonban a konfliktust és a megosztást választotta, és populista gazdaságpolitikába kezdett, amelyet az EU, az IMF és a piacok is kétkedve szemlélnek – áll az írásban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.